Sdílet

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i těm nejnáročnějším povětrnostním podmínkám, v zimě velmi nízkým a v létě zase velmi vysokým teplotám. Plechové střešní krytiny jsou stále populárnější, protože právě ony dokážou obstát prakticky za každých okolností. Velmi důležitá je jejich povrchová úprava. Víte, jaké možnosti povrchových úprav plechové střešní krytiny jsou vlastně nabízeny?

Proč je důležitá povrchová úprava plechové střechy?

Základním materiálem na výrobu moderních plechových střech je plech vyrobený z oceli, který je z obou stran chráněn pozinkovanou vrstvou. V současnosti se nejčastěji využívá žárové pozinkování. Hlavní úlohou této vrstvy je ochrana plechu před korozí a mechanickým poškozením. Z hlediska životnosti je proto velmi důležité, aby byl plech pozinkovaný opravdu precizně, a aby byla jeho vrstva dostatečně silná.

plechová střecha

Povrchová úprava plechové střechy


O ochranu plechové střechy se kromě pozinku starají také dvě další vrstvy. V tomto směru je výběr celkem široký. Jejich kvalita a vyhotovení však nemá vliv pouze na celkový vzhled střechy, ale je zásadní také celková odolnost a životnost plechové střešní krytiny. V poslední době jsou stále častější volbou povrchové úpravy polyesterovými laky, které se na krytinu nanášejí v různě silných vrstvách. Výhodou je, že si je můžete vybrat v mnoha barevných kombinacích a sladit je tak bez problémů s barvou fasády nebo prostředím v okolí stavby.

Polyesterová povrchová úprava plechové střechy

Samozřejmě jako všechny výrobky, také možnosti povrchových úprav plechových střech podléhají určitým trendům a technologickým vylepšením. Mezi nejkvalitnější povrchové úpravy v současnosti patří polyesterové nátěry, které střeše dodávají vysokou odolnost a zlepšují její vlastnosti.

Polyesterové laky můžou být na povrch plechové střechy nanášené v různě silných vrstvách. K dispozici jsou například polyesterové povrchy s tloušťkou 25 nebo 50 mikronů. Vybrat si můžete z celé řady barevných odstínů a je možné si zvolit jak lesklý, tak i matný polyester.

Kromě samostatné tloušťky povrchové vrstvy je důležité i její precizní nanesení, resp. překrytí jejích jednotlivých vrstev. Dostatečně silná a kvalitně nanesená polyesterová vrstva dodává plechové střeše vysokou mechanickou odolnost, což je důležitá vlastnost nejen při montáži, ale například i při čištění či jiné následné údržbě.

Polyesterová povrchová úprava však plechovým střechám přináší i další nesporné výhody. Kromě odolnosti vůči korozi a mechanickému poškození totiž výrazně zlepšuje také odolnost vůči UV záření a náročným klimatickým podmínkám. Tento způsob polyesterové úpravy povrchu střešní krytiny je vhodný v případě, pokud chcete pro svojí plechovou střechu zabezpečit co nejvyšší životnost.

Vhodnou alternativou může být hliníková střecha

Polyesterový povrch v případě moderních plechových střech však není jedinou volbou. Pro náročnější zákazníky může být zajímavou variantou hliníková střecha se symetrickým tvarováním, díky kterému je tento typ krytiny prakticky na nerozeznání od betonové tašky. Hliníková střecha je mimořádně vhodná na tvorbu lehkých střešních plášťů a velkou výhodou je její vysoká životnost. Na hliníkové střechy je navíc poskytovaná mimořádně dlouhá záruka až 60 let.

Krytina ALUGAPA se vyrábí z kvalitního hliníkového plechu

Kvalitní povrchová úprava je základním a zároveň nezbytným předpokladem na to, aby vám plechová střecha vydržela i několik desítek let. Určitě však nezapomínejte ani na její správnou a pravidelnou údržbu.

 

Kontakt pobočka Brno          Kontakt pobočka Jihlava        Kontakt pobočka Zlín

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více