Sdílet

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinného rozpočtu a nakonec i z komfortu bydlení. Odhalit skutečný důvod, proč přes střechu zatéká nemusí být vždy jednoduché. Zaměřili jsme se proto na 5 nejčastějších důvodů, proč k němu dochází.

Voda, která zatéká přes střechu dokáže nadělat množství nepříjemností. V první řadě totiž poškozuje krov střechy a pokud je vody více, poškozuje i omítku a stropy. Následně je již jen otázkou krátkého času, kdy stěny začnou plesnivět, případně dojde ke zduření a zničení omítky. Zatékající voda dokáže zkrátka napáchat velké škody, jejíž odstraňování vyjde draho. Na to, aby se vám problémy se zatékáním podařilo vyřešit, je třeba znát jeho skutečnou příčinu a tu odstranit. Nejčastěji se přitom setkáváme právě s těmito důvody zatékání přes střechu.

1. Nesprávné naprojektování střechy

O tom, jak dlouho bude střecha sloužit se nejednou rozhoduje už ve fázi projektu. Často se setkáváme s tím, že plechová střecha je již od počátku projektovaná nesprávně a bez zohlednění místních podmínek, orientace stavby či povětrnostních vlivů. Nejednou je totiž již ve fázi projektu kladen největší důraz na vzhled střechy, což v konečném důsledku způsobí, že funkční vlastnosti a spolehlivost střechy se ocitají až na druhém či třetím místě.

Ve fázi projektu tedy myslete na to, že střecha musí být v první řadě funkční. Vždy vezměte v úvahu rady odborníků, specifikace lokality stavby, orientaci stavby a její další vlastnosti, které budou na střechu ovlivňovat. Ani ta nejlepší vyhotovena střecha z nejkvalitnějších materiálů vám nebude dlouho sloužit, pokud bude nesprávně projektovaná.

 

Způsob montáže má velký vliv na kvalitu celé střechy

 

2. Neodborná montáž střechy

Poměrně častým důvodem, proč přes střechu zatéká, je neodborná montáž střechy. Může jít o mírné odchýlení se od projektové dokumentace až po hrubé zanedbání konstrukčních postupů. Vždy je třeba si dát pozor na to, komu svěříte stavbu své střechy a tuto práci podle možnosti i průběžně kontrolovat. Spolehlivost střechy spočívá nejednou právě v detailech, jako je například těsnost oplechování střechy či okapový systém.

Nekvalitně odvedená práce vám způsobí škodu hned dvakrát – při odstraňování problémů, které zapříčinila a nakonec i znehodnocením montážního materiálu a doplňků střechy.

3. Šetření na klempířských doplňcích

Vzhledem k tomu, co jsme i zmínili v předchozím bodě – šetřit na detailech se nevyplatí. Stále je ale docela častým jevem, že ačkoli se vybere kvalitní plechová střešní krytina, jaksi se zapomene na klempířské doplňky, resp. jejich kvalitu. Ty se vybírají jen podle nejnižší ceny s tím, že je přece i tak není příliš vidět. Právě naopak, kvalita klempířských doplňků a jejich správná montáž je pro spolehlivost střechy absolutně klíčová.

Příkladem může být například oplechování komína nevhodnými plechovými paspulkami náchylnými na deformaci. Pak je již zatékání z okolí komína otázkou poměrně krátkého času.

 

Šetření na klempířských doplňcích se nevyplatí

4. Poškozená pojistná hydroizolace

Zdroje zatékání ze střechy je někdy třeba hledat pod střešní krytinou, a to právě v oblasti pojistné hydroizolace. Ta může být poškozena, například při montáži, nebo může být její montáž provedena nesprávným způsobem. Ačkoli tento problém může delší dobu zůstat bez povšimnutí, zpravidla po vydatných srážkách nebo tuhých mrazech se tento problém může naplno projevit. Přes poškozenou hydroizolaci se voda dostává do tepelné izolace, kde se hromadí, přičemž nejednou v tomto případě dochází až k poškození samotného krovu.

5. Střecha z nekvalitních materiálů

Kvalita moderních střešních materiálů je dnes již obecně na vysoké úrovni a tak sama o sobě až tak často zatékání nezpůsobuje. Přece jen se ale stále mohou vyskytnout střešní krytiny, které již z výroby vykazují nedostatky a výjimkou nejsou ani materiály, při kterých došlo k degradaci například nesprávným skladováním. Platí tedy, že pokud chcete mít spolehlivou a perfektně funkční střechu, orientujte se na kvalitních dodavatelů, kteří vám na materiál i práci poskytnou dostatečně dlouhou záruku.

 

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více