Sdílet

3 zásady pro správné udržování plechové střechy před zimou

Rady
3 zásady pro správné udržování plechové střechy před zimou

V současné době se plechové střešní krytiny těší stále větší popularitě. Vděčí za to především kombinaci svých výhod, mezi které patří třeba nízká hmotnost, snadná montáž nebo odolnost vůči teplotním výkyvům. Přestože je na plechové střechy často poskytována záruka i přes 20 let, neznamená to, že byste jí neměli během této doby věnovat pozornost. Právě naopak. Důkladná kontrola a případné drobné opravy střechy by měly být před každou zimou samozřejmostí. Právě toto období je totiž pro každou střechu tou největší zatěžkávací zkouškou.

Kontrolujete pravidelně stav střechy vašeho domu? Upřímně, mnoho majitelů nemovitostí si s revizemi střechy nebo pravidelnou údržbou starosti nedělá. Zanedbávání údržby střechy a pravidelných revizí je však cestou ke zkrácení její životnosti a zhoršení vlastností. Podle obecných doporučení byste měli střechu podrobit větší kontrole alespoň dvakrát do roka. Jednou taková kontrola by měla proběhnout právě před zimou.

V našem článku jsme se tedy zaměřili na hlavní zásady související s kontrolou a údržbou plechové střechy před zimním obdobím. Za jejich pravidelné dodržování se vám vaše plechová střecha odvděčí desítkami let bezproblémového sloužení.

Na co bychom se měli zaměřit při vizuální kontrole střechy

Jakákoliv péče o plechovou střechu by měla začít důkladnou vizuální kontrolou a právě před zimou se ji určitě nevyplatí zanedbat. Při kontrole povrchu plechové střechy si všímejte, zda nedochází k odlupování povrchu, praskání, případně tvorbě zduřenin.

To jsou nepopiratelné důkazy toho, že s povrchovou vrstvou střechy je něco v nepořádku. Neměli byste také zapomenout zkontrolovat hrany střechy, které jsou v případě poškození povrchu velmi náchylné ke korodování.

Poškození povrchové vrstvy střechy doporučujeme vždy řešit co nejdříve. Pokud totiž poškození pronikne do hlubších vrstev střechy, může v těchto místech později dojít ke korozi. Pro opravu povrchové vrstvy plechové střechy je třeba vždy použít nátěr doporučený výrobcem. Vyhněte se tedy různým univerzálním lakům, které nezabezpečí opravovaným místům dostatečnou ochranu.

Kromě samotného plechu nezapomeňte zkontrolovat okapový systém, jeho průchodnost a také stav dalšího příslušenství střechy. Zapomenout byste neměli ani na okolí komína a střešních oken. Obzvlášť po podzimním období je třeba věnovat pozornost žlabům. V případě ucpání okapového systému totiž hrozí přetékání vody, které může následně způsobit zatékání do vnitřních prostor či vlhnutí obvodových zdí.

Jak provést čištění plechové střechy?

Čistota střechy a žlabů je tedy pro správnou údržbu střechy základem. Jak ale bezpečně a účinně vyčistit plechovou střechu?

Dobrou zprávou je, že plechové střechy příliš časté čištění nevyžadují. Déšť se zpravidla dokáže spolehlivě postarat o smytí většiny nečistot. Před a po zimě se však určitě vyplatí popřemýšlet nad důkladnějším vyčištěním střechy. Není to však nic složitého, potřebovat budete proud čisté vody a měkký kartáč. Nebo můžete použít také vysokotlaký čistič.

K čištění střechy nepoužívejte příliš silné chemikálie, abrazivní prostředky a vyhněte se také příliš tvrdým nástrojům. Takovou drátěnku si tedy klidně nechte u kuchyňského dřezu. Povrch plechové střechy by tyto prostředky mohly poškrábat, případně jinak poškodit, a celé čištění by tak mělo na střechu negativní vliv. Po nanesení nechte přípravek chvíli působit a mytí vždy zakončete důkladným opláchnutím střechy čistou vodou.

Menší opravy povrchu plechové střechy zvládnete i sami

Jak jsme již výše zmínili, jakékoliv poškození laku plechové střechy je důležité opravit co nejdříve. Pokud při kontrole a údržbě plechové střechy objevíte na jejím povrchu hluboké škrábance, popraskaný lak či drobné korodující dírky, je třeba tato místa opravit. Opravy menšího rozsahu zvládnete i svépomocí, postačí vám malý štětec. Vždy však používejte přípravek doporučený výrobcem. Úplné lakování střechy ale už raději přenechte profesionálům.

Co se týká načasování údržby plechové střechy, určitě nečekejte na první mrazy, případně první sněhovou nadílku. Aktuální období, kdy je ještě relativně dobré počasí, je pro provedení kontroly a údržby plechové střechy přímo ideální.

 

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více