
Tepelná izolace patří bezpochyby mezi nejdůležitější parametry střešních konstrukcí a již ve fázi výběru si zaslouží patřičnou pozornost. Zejména v současné době, kdy mohou ceny energií nepříjemně překvapit, se vyplatí hledat řešení efektivní izolace. Nakonec, přes střechu může unikat až kolem 25 % tepla, což rozhodně není zanedbatelné. Jak je to tedy s efektivitou tepelné izolace u různých typů střešních krytin a materiálů, ze kterých se tepelná izolace vyrábí?
Kvalitní střecha by měla nejen dobře vypadat, ale také dostatečně izolovat. Navíc, v našich zeměpisných šířkách s horkými léty a mrazivými zimami je vhodné věnovat termoizolačním vlastnostem střechy zvláštní pozornost. Obecně však platí, že tepelná izolace jako neodmyslitelná součást každé kvalitní střešní konstrukce je základním předpokladem pro vytvoření ideální mikroklimatu uvnitř objektu.
Aby bylo bydlení příjemné v létě i v zimě a zároveň nebyly náklady na vytápění nepřiměřeně vysoké, je třeba správná tepelná izolace zastřešení stejně jako kvalitní střešní krytina. Na tyto dva faktory, které efektivitu tepelné izolace střechy ovlivňují nejvíce, jsme se proto podívali blíže.
Vliv materiálu střešní krytiny na tepelnou izolaci
Množství tepla, které střecha propouští jedním nebo druhým směrem, ovlivňuje i materiál, ze kterého je vyrobena střešní krytina. V tomto ohledu se však stále můžete setkat s některými rozšířenými mýty a polopravdami, které nepřiměřeně zvýhodňují ten či onen materiál. Každý z materiálů má pochopitelně své výhody a nevýhody, ale je důležité si uvědomit, že sám o sobě je pouze jedním z faktorů, které nakonec ovlivňují termoizolační vlastnosti střechy.
Plechové střešní krytiny
Největší mýty v tomto směru stále kolují o plechových krytinách, přičemž nejvíce vyvolávají obavy, že plechové střechy se v létě příliš přehřívají. Samozřejmě, při navrhování plechové střechy je nutné počítat s tepelnou roztažností i vyššími nároky na kvalitu plechu kvůli rychlým změnám venkovních teplot. Moderní způsoby zpracování a povrchové úpravy však zásadně eliminují přehřívání povrchu plechové střechy, takže obavy jsou v tomto ohledu zbytečné.
Pálená taška
Pálená taška je stále považována za tradiční a bezpečnou volbu, a to jak z hlediska vzhledu, tak i užitných vlastností. Odolnost vůči přehřívání patří mezi její silné stránky, avšak je důležité nezapomínat na její vyšší hmotnost, což klade mnohem větší nároky na nosnost krovu. Nevýhodou může být i vyšší cena.
Betonová krytina
Velmi dobré izolační vlastnosti mají také betonové krytiny. Velkou výhodou betonových tašek je jejich samočisticí schopnost povrchu a možnost úpravy s vyšším leskem. Jsou odolné vůči poškození i přehřívání, zejména díky zmíněné lesklé povrchové úpravě. Nevýhodou je opět vysoká hmotnost, kvůli které toto řešení v mnoha případech není vhodné.
Upřednostněte světlejší barvy a lesklý povrch
K výběru krytiny máme ještě jednu dobře míněnou radu, která se však v zásadě týká všech typů krytin. Tepelný komfort během léta ovlivňuje nejen materiál krytiny, ale také její barevné provedení a povrchová úprava. Pokud nedokážete odolat výběru tmavších odstínů, upřednostněte alespoň lesklé provedení, které lépe odráží sluneční paprsky. Ušetřených několik stupňů Celsia ve srovnání s tmavšími krytinami se nemusí zdát významných, ale v dlouhodobém horizontu může rozdíl při nutném chlazení interiéru hrát roli.
Materiály na tepelnou izolaci střech
Jak už jsme zmínili, tepelně izolační vlastnosti střechy neovlivňuje pouze výběr konkrétní krytiny. Kromě ní a konstrukčního řešení, jako je odvětrávání střechy, hraje významnou roli i skladba izolačních materiálů. Je důležité navrhnout tepelně izolační vrstvu s ohledem na specifika objektu, například zda bude podkroví využíváno k bydlení. Zaměřili jsme se na nejčastěji používané materiály a jejich výhody.
Desky z čedičových vláken
Tento typ izolace se nazývá také kamenná a existuje několik variant. V zásadě jde o pevné desky z čedičových vláken, které slibují poměrně snadnou instalaci. Nejčastěji se vkládají pod krokve a mezi ně. Při montáži je třeba dávat pozor na možné zlomení materiálu a na správnou instalaci, aby se zabránilo kondenzaci po montáži.
Minerální nebo skelná vata
Stále velmi oblíbenými tepelnými izolacemi jsou materiály z minerální nebo skelné vaty. Opět si lze vybrat z různých druhů podle tvarování a tuhosti. Mezi hlavní výhody patří nejen snadná montáž, ale také pružnost a možnost přizpůsobení tvaru. Největší riziko v tomto případě spočívá v nedůsledné montáži, která může vést k hromadění vlhkosti v okolí izolace.
PIR desky
Oproti dosud zmíněným izolacím se desky z polyizokyanurátu (PIR desky) montují nad krokve. Přestože vynikají svými izolačními vlastnostmi, minimálními prostorovými nároky a vysokou odolností, je třeba počítat i s nevýhodami. Patří mezi ně náročnější montáž, nemožnost ohybu a také vyšší cena ve srovnání s jinými řešeními.
Foukaná izolace
Při hledání řešení zateplení střechy se určitě setkáte i se stříkanou nebo tzv. foukanou izolací. Na tento účel se často využívá polyuretanová nebo minerální pěna, která se aplikuje mezi krokve. Foukaná izolace je velmi efektivní při eliminaci tepelných mostů a při složitých střešních konstrukcích. Ačkoliv samotná aplikace izolačních pěn není příliš náročná, pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme obrátit se na odborníka.
Ať už si vyberete jakékoliv řešení pro tepelnou izolaci střechy, vyplatí se držet zlatého pravidla – nešetřit. Kvalitní izolace vám vydrží dlouhé roky, ušetří nemalé peníze a ve výsledku vytvoří nejen příjemné mikroklima, ale také ochrání vnitřní prostor domu před hlukem a vlhkostí.