Sdílet

Jak správně namontovat okap? Okapový plech montáž

Rady
Jak správně namontovat okap? Okapový plech montáž

Ať už plánujete projekt střechy s trapézovými profily nebo profily tašek, v žádném případě byste neměli zapomínat na okap. Samozřejmě vám rádi poradíme, jaké množství a jaký materiál na okap potřebujete, ale také zde stručně shrneme ty nejdůležitější informace o výběru pro okapový plech a montáž.

Výběr správného materiálu

Materiál okapu a střechy se musí shodovat: pokud se setkají dva různé kovy jako hliník a měď, může dojít ke korozi. Kromě kovových okapů existují i ​​systémy z plastu – ty ale většinou nejsou tak odolné a trvanlivé. Naše střešní systémy jsou vyrobeny z pozinkovaného plechu nebo aluzinkového plechu a jsou díky své povrchové úpravě velmi odolné vůči všem povětrnostním vlivům.

Upevnění okapu

Okap se skládá z několika částí: K budově nebo střeše jsou připevněny takzvané okapové podpěry nebo okapové háky, na kterých spočívá základ okapu – půlkruhová, otevřená trubka, kterou by většina označila jako skutečný okap. Nechybí ani okapové koncovky a okapové nátrubky nebo krabice pro připojení odtokové trubky k okapu.

Při přípravě na uchycení je důležité si uvědomit, že okap musí mít spád, aby voda stékala do odtoku – sklon by měl být tři až pět milimetrů na metr. Příliš velký sklon také způsobuje potíže: Za prvé to nevypadá dobře, za druhé nemusí správně fungovat odtok a za třetí může silný déšť způsobit přetečení okapu.

Při montáži okapového žlabu je proto důležité nejprve změřit sklon a zohlednit jej při připevňování dvou krajních okapových podpěr, tzv. referenčních podpěr. Nejprve se označí podpěra žlabu v nejvyšším bodě a ta v nejnižším bodě, uloží a poté přišroubuje. Chcete-li namontovat další držáky, protáhněte šňůru mezi dvěma referenčními držáky, abyste viděli, že ostatní držáky jsou namontovány ve správné výšce. K tomu je třeba nejprve označit kovové okapové háky a poté je ohnout. Žlabové háky musí být obvykle instalovány ve vzdálenosti 50 až 100 cm od sebe.

Žlaby se vkládají od nejnižšího bodu a další se připevňují okapovou spojkou. Je také důležité, aby byly dilatační spáry naplánovány s ohledem na délkovou roztažnost kovových částí.

V žlabu je třeba vyříznout otvor pro žlab nebo žlabovou krabici – k tomu musíte nejprve nakreslit správnou pozici, kde se má otvor vyříznout, abyste pak mohli řezat nůžkami na plech. K němu se pak připevní svodová trubka. Pro připevnění svodu k budově jsou nutné svorky, které potrubí připevní k fasádě.

Více informací pro okapový plech a montáž

V závislosti na tom, kde se vaše střecha nachází, například v blízkosti stromů nebo dokonce pod stromy, může být nutné nainstalovat do okapu lapače listí, aby se zabránilo jeho ucpání. Okap byste měli také pravidelně čistit, abyste odstranili zeminu, listí atd. a zabránili zpětnému toku a přetečení. Pokud si nejste jisti, jak nejlépe naplánovat okap pro váš dům, jednoduše nás kontaktujte a nechte si poradit!

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více