Sdílet

Jaká je životnost plechové střechy?

Zaujímavosti
Jaká je životnost plechové střechy?

O životnosti střech je těžké se obecně vyjádřit, protože velmi závisí také na kvalitě použitého materiálu a na pečlivosti a přesnosti při pokládce střechy. Za optimálních podmínek však životnost plechové střechy vydrží až 100 let, což je dáno jejich velmi dobrými materiálovými vlastnostmi: plechové střechy jsou bezúdržbové, robustní a lehké. Je to odolný a vodoodpudivý materiál, který nabízí optimální ochranu vašeho domova.

Plechová střecha oproti jiným střechám

Nejkratší životnost mají zpravidla ploché střechy s bitumenovou fólií, zde se předpokládá 20 až 30 let. Hliněné a betonové střešní tašky mají životnost až 80 let, jsou však velmi těžké a obtížněji se pokládají, což znamená vyšší náklady. Břidlicové střechy mají ještě vyšší životnost, mohou vydržet až 100 let, ale jsou velmi drahé.

U plechových střech nelze stanovit obecnou životnost, protože pod pojmem plechová střecha jsou shrnuty různé plechové střechy, protože plech popisuje způsob zpracování plechů. Odhadovaná životnost plechových střech se pohybuje od 30 do 50 let u hliníkových a nerezových až po 100 let u měděných střech. Slitina poskytuje údaj o teoreticky možné životnosti, protože vysokolegovaná znamená čistší materiál a tedy obecně delší životnost. Navíc patina, která vzniká na střechách z nepozinkovaného plechu, tvoří dodatečnou ochrannou vrstvu, pokud povrch zůstane nepoškozený.

Materiál a montáž – kvalita se počítá!

Vzhledem k tomu, že plechy jsou v mnoha stupních kvality, vyplatí se investovat do kvalitnějšího, lépe zpracovaného materiálu, který obvykle déle vydrží. Profesionální upevnění také přispívá k delší životnosti střechy, protože zde lze předejít problémům jako je hromadění vlhkosti, nedostatečný sklon, koroze atd. Šikmé střechy mají zpravidla delší životnost než ploché střechy, což je částečně způsobeno tím, že déšť a sníh snáze odtékají nebo sesouvají.

Jak prodloužit životnost plechové střechy

  • Správná izolace pro vaši plechovou střechu: Zde je důležitá izolace a cirkulace vzduchu, aby se zabránilo hromadění vlhkosti a vzniku tepelných a chladových mostů.
  • Pozor na počasí: Čím více je střecha vystavena povětrnostním vlivům, tím rychleji přirozeně stárne. Je proto důležité naplánovat střechu tak, aby vyhovovala počasí a zvážit například systém sněhové zábrany.
  • Profesionální čištění: Řasy nebo mech a nečistoty se mohou usazovat i na plechových střechách pod stromy, při kondenzaci nebo ve stinných oblastech. Při odborném a pečlivém čištění nesmí dojít v žádném případě k poškození ochranné vrstvy střechy!
  • Pravidelná kontrola střechy: V ideálním případě před každou zimou zkontrolujte, zda je střecha bez poškození a zda nejsou odkryté okapy, drenážní trubky apod.
  • Kontrola po bouřce: Střechu byste si měli nechat zkontrolovat (nebo nechat zkontrolovat) zejména po bouřkách a krupobití, abyste se ujistili, že nedošlo k poškození a že není třeba vyměňovat žádné díly. Uvolnily se nebo ztratily šrouby? Jsou tam promáčkliny nebo byla poškozena ochranná vrstva?

Kromě kvalitních materiálů a pečlivé montáže k prodloužení životnosti významně přispívá i průběžná péče a kontrola střechy.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více