Sdílet

Jednoduchý návod, jak postavit zahradní přístřešek

Rady
Jednoduchý návod, jak postavit zahradní přístřešek

Stavba zahradního domku se může na první pohled zdát obtížná. S trochou zručnosti však takovou konstrukci zvládnete sami. Na samém začátku si musíte udělat dobrý plán. Každá realizace stavby vyžaduje detailní návrh a propracovaný projekt tak, aby vás při stavbě nic nepřekvapilo.

Existuje několik typů zahradních přístřešků. Proto je dobré vědět, k jakému účelu jej budete primárně používat. Pro zahradní posezení, jako přístřešek pro auto nebo jako zahradní domek na nářadí a sportovní vybavení? V tomto článku se o takovém projektu budeme podrobně bavit.

Zahradní přístřešky podle použití

Když se řekne zahradní přístřešek, většina lidí si představí dřevěnou, plechovou nebo plastovou střechu na nosných sloupech, která je spojena se stěnami domu. Přístřešek bez zdí, který má chránit především před sluncem. Používá se k různým účelům a je to snad nejjednodušší konstrukce, která vám příliš nezasahuje do peněženky. Často se objevuje mezi typy, jak realizovat zahradu svépomocí.

Podobný přístřešek bez zdí je také často označován jako přístřešek pro auto. O něco náročnější je například altán nebo kůlna na nářadí. Jaké typy zahradních přístřešků existují?

Přístřešek pro auta

I vaše auto si zaslouží svůj domov. Přístřešek se sedlovou nebo mírně nakloněnou střechou, který pohodlně odvede vodu co nejdále od krytého prostoru, ochrání vaše vozidlo před nepřízní počasí. Neublíží mu sníh, déšť, slunce ani vítr, auto a lak auta vydrží déle jako nový. Přístřešek pro auto je skvělým řešením, pokud potřebujete místo k parkování a zároveň váš pozemek není dostatečně velký na to, abyste na něm postavili garáž. Bude to také mnohem méně zatěžovat váš rozpočet.

Přístřešky pro auta mohou být hliníkové, kovové nebo dřevěné. Konstrukce z hliníkových profilů představuje praktické řešení, pokud hledáte rychlou a bezúdržbovou variantu. Hliníkové přístřešky jsou cenově dostupné a nevyžadují téměř žádnou péči. Kovové přístřešky jsou převážně ocelové a slibují dlouhou životnost. Často jsou ošetřeny před UV zářením, k dispozici jsou také boční stěny, které ochrání váš vůz před silným větrem nebo bočním deštěm.

Pokud chcete svůj nový přístřešek sladit s celkovým vzhledem zahrady, vyberte si dřevěný, který kromě praktické hodnoty přináší i hodnotu estetickou. Pokud dřevo správně ošetříte, nebudete s ním mít téměř žádné starosti.

Altánek / Pergola

zahradni-pristresek-altan-maslen

Máte vlastní zahradu v blízkosti domu? Proč ji nevyužít k posezení na čerstvém vzduchu? Altány nebo Pergoly jsou velmi oblíbené zahradní stavby, které krásně doplní okolí domu. Velkou výhodou je, že tato drobná stavba může stát kdekoli na zahradě. Můžete si pro ni vyhradit nejvzdálenější koutek, kde oceníte soukromí před kolemjdoucími a sousedy. Oblíbené jsou zejména dřevěné altány / Pergoly, které se stávají dominantou zahrady. Může jít o svépomocí postavené pergoly nebo montované altány, které s trochou úsilí dokážete postavit podle montážního návodu.

Svépomocná výstavba vyžaduje větší zručnost, jistotu v rukách a odhodlání. Samozřejmě pomáhá, když se v oboru alespoň trochu orientujete a máte nějaké zkušenosti. Zde vás může zaskočit výběr správného materiálu, a to nejen pro konstrukci, ale i na střechu. Jednodušší montáží se vyznačují například trapézové střechy. Vzhledem k nízké hmotnosti může být Trapézový plech instalovaný i na slabším střešním krovu a proto je vhodný právě na zahradní přístřešky, altány či pergoly. K montovaným altánům se majitelé zahrad uchylují stále častěji. Velkou výhodou je jejich cenová dostupnost. Najdete je v různých velikostech, tvarech a provedeních. Mnoho výrobců a prodejců nabízí k altánům či pergolám i montáž. Váš nový zahradní altánek, nebo pergola může stát na vašem pozemku během několika dní od objednání.

Zahradní domek

Zahradní domky jsou také často označovány jako kůlny. Ale staré, nepěkné stavby už dávno zmizely. Také zahradní domečky na nářadí mohou být pěkné a estetické, vyrobené z různých materiálů, vybavené dalším příslušenstvím. Takový domek stojící v rohu zahrady může být výborným úložným prostorem pro různé zahradní stroje a vybavení, nářadí, sportovní vybavení, bazénové příslušenství apod. Můžete do něj uložit cokoli, co se již nevejde do garáže či na půdu.

Samostatnou kapitolou je dětský zahradní domeček, který se mění v království pro vaše děti. Pokud uvažujete o stavbě takového domečku pro děti, myslete především na bezpečnost a nezávadnost použitých materiálů. Vyplatí se investovat do montovaného dětského domečku, který je ošetřen bezpečným a zdravotně nezávadným nátěrem. Dětský domeček vám nabízí prostor pro kreativitu a může se stát krásnou ozdobou vaší zahrady. K dispozici jsou domečky se skluzavkou, s dětským venkovním posezením, s ozdobnými okny s květináči na květiny apod. Poté je stačí ozdobit dalšími zahradními prvky. Existuje několik tipů, jak zkrášlit zahradu zahradními dekoracemi, určitě najdete nějaké, které vaši zahradu doladí. Případně si je můžete vyrobit sami.

Stavíme zahradní přístřešek

Již jsme si řekli, že v první řadě je nutné znát účel zahradní stavby. Pak je tu několik dalších otázek, na které byste si měli odpovědět, než přistoupíte k nákupu materiálu. Co potřebujete vědět?

  • Jaký prostor na zahradě si můžete vyhradit pro zahradní přístřešek?
  • Jak velký přístřešek potřebujete?
  • Počítáte s pevnými základy nebo bude domeček přenosný?
  • Z jaké strany bude domek přístupný?
  • Plánujete otevřený zahradní přístřešek, altánek, nebo domeček se stěnami?
  • Jaký materiál preferujete?
  • Máte místo pro šikmou střechu?
  • Bude vaše zahradní kůlna či přístřešek potřebovat přívod vody a elektřiny?
  • Je nutná vnitřní izolace stěn?
  • Počítáte se svépomocnou výstavbou nebo preferujete přístřešek, který na vašem pozemku vyroste odbornou montáží?

Hotový domek je nejjednodušším řešením. Vše máte připraveno, vše do sebe zapadá, stačí postupovat podle montážního návodu. Přestože jsou na trhu k dispozici různé modely, možná máte v představách něco úplně jiného, originálního. S plánováním takové svépomocné stavby vám také pomůže naplánovat jednoduchý návod. Poradíme vám nenáročný postup, který zvládnou i méně zdatní domácí kutilové. Takový tip, jak postavit zahradní domek, je prostě k nezaplacení.

Detailní nákres

Pokud jste se rozhodli pro výstavbu zahradního přístřešku sami, bude to chtít podrobný nákres. Pokud si nejste jisti, požádejte odborníky, nebo se inspirujte na internetu. Nákres si můžete vytvořit i sami. Je důležité, abyste do něj nakreslili vše, co ovlivní velikost a tvar přístřešku nebo zahradního domku. Velikost závisí také na tom, kde bude stavba umístěna. Vraťte se na místo činu několikrát. Pečlivě měřte, aby zaznamenaná měření odpovídala skutečnosti. Nebude přístřešek překážet jiným konstrukcím, plotům, stromům? Zvažte, kam je třeba přidat a kde ubrat, aby stavba neomezovala sousedy.

Je podklad, na kterém plánujete dům postavit, vhodný? Měl by být dostatečně pevný. Pokud je rovný, máte v kapse malou výhru. Přemýšlejte o tom, kde přijdou dveře a kde okna. Určitě nechcete, aby okno skončilo obrácené ke zdi sousedního domu. Chtěli byste střešní okno? Dokážete ho otevřít, aniž byste jim narazili do větví stromů? Přesně tak, zvažte všechny tyto zdánlivě „maličkosti“, které by vám mohly zkomplikovat stavbu. Papír zvládne všechno. Proto kreslete, mažte, upravujte, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Udělejte si čas na podrobný okótovaný výkres.

Jak vybrat materiál

Pokud již máte představu o tom, jak bude váš přístřešek vypadat, jak bude velký, věnujte čas zodpovědnému průzkumu trhu. Materiál je největší položkou v rozpočtu, takže každá ušetřená koruna se počítá. Stojí však za zvážení, zda se vyplatí připlatit si za kvalitu, nebo sáhnout po levnějších alternativách, které nabízejí kratší životnost.

Dřevěný zahradní domek

Pokud uvažujete o stavbě pro zahradu, dřevo je pravděpodobně na prvním místě. Dřevo tak nějak zapadá do zahrady, nijak nenarušuje její vzhled, naopak podtrhuje její potenciál. Kromě toho také poskytuje tepelnou izolaci. Můžete si vybrat předem opracovaný materiál, který je již ošetřen tak, aby vydržel mnoho let bez další péče navíc. K dispozici je také hrubé dřevo, které je výrazně levnější. Pokud jste připraveni na další práci s přípravou dřeva k použití, může vás dům stát o několik stovek korun méně. Kvalitní a správně ošetřené dřevo potěší vaše oči po mnoho let. Údržba bude minimální, související spíše s čištěním od prachu, pylu nebo listí, po několika letech vás bude čekat obnova nátěru.

Dřevěný přístřešek, vhodný pro relaxaci, může být obdélníkového tvaru, kulatý nebo šestiúhelníkový. Jednoduchý design s otevřenými stěnami se lépe hodí do moderního minimalistického bungalovu. Tradiční venkovská zahrada si zaslouží altán z kulatiny nebo kombinaci dřeva a kamene. Pro maximální pohodlí vybírejte vhodné zahradní sedací soupravy. Alternativou k dřevěnému domu je dům z OSB desek. Takový dům je vhodný právě pro zahradní nářadí. Přestože cena OSB desek v posledních letech vzrostla, jsou stále cenově dostupnější než masivní dřevo. Takovou konstrukci pak můžete natřít, omítnout nebo přidat obklad.

Kovový/plechový zahradní domek

Plechové zahradní domky se většinou prodávají jako hotový model pro montáž. Plech je vysoce kvalitní s dlouhou životností, stačí jen sledovat, zda má materiál povrchovou úpravu. Jednou z nejmodernějších technologií ochrany je například zinkování, které vytváří ochranu proti korozi. Vzhledem k tomu, že plech je mnohem lehčí než dřevo, je důležitá i jeho tloušťka. Koneckonců, chcete, aby dům odolal větru a dalším povětrnostním vlivům. Nezapomeňte na ukotvení k zemi. Plech nebo kovový materiál je vhodný i pro přístřešek pro auto, méně vhodný pro stavbu určenou k relaxaci. Počítejte také se zvýšenou teplotou během horkých letních dnů, proto zvažte, co budete v takovém domě skladovat.

Plastový zahradní přístřešek

Pokud vybíráte materiál pro zahradní domek na nářadí a nezáleží vám příliš na estetické hodnotě, potom je pro vás plast tou nejlepší volbou. Je extrémně lehký a snadno se udržuje. Někdy stačí jednoduše opláchnout vodou, například přímo ze zahradní hadice. U větších nečistot si pomozte saponátem nebo mýdlem. Dnešní plastové materiály jsou také extrémně odolné proti poškrábání. Vybrat si můžete například tvrzený plast, polyetylen nebo polykarbonát, který má navíc 100% UV ochranu. Pro lepší stabilitu je třeba ukotvit i plastové konstrukce do země. Určitě doporučujeme i ochranu proti krádeži, Ochranu proti krádeži rozhodně doporučujeme, hlavně pokud ve svém domě skladujete dražší zahradní stroje a nářadí.

Zděná zahradní kůlna

Zkušení mistři mohou také postavit zděný dům. Výhodou je, že v takové konstrukci můžete použít cihly a jiný materiál, který vám zbyl například ze stavby pece na pizzu nebo z různých stavebních úprav buď na domě, nebo plotě. I zde si můžete přizpůsobit tvar a velikost přístřešku. Cihlový domeček je prostě nejodolnější a nejstabilnější zahradní stavba. Pak už stačí jen vybrat ten správný střešní materiál. Velké oblibě se těší Plechové střechy s antikorozní ochranou a dlouhou životností.

Nezanedbávejte podklad

Důležitou roli hraje také terén, ve kterém plánujete přístřešek postavit. Pokud je rovný, máte o starost méně, pokud je strmý nebo hrbolatý, najděte si čas na jeho srovnání. Každá zahradní stavba by měla mít nějaký druh podkladu. Jednak je to jistá ochrana proti vlhkosti, která zaručí vyšší stabilitu stavby. Pokud bude váš zahradní domek volně položen, postačí jako podklad betonová deska, zámková dlažba nebo štěrkové podloží. Na druhou stranu, pokud má být zahradní domek postaven trvale, bude navíc chtít mírně vyvýšené betonové patky nebo dřevěné hranoly. Pamatujte, že podložení pod zahradním domkem by mělo být alespoň o 5 cm větší na každé straně, než je půdorys samotné budovy.

Stěny nebo stínící technika

zahradni-pristresek-maslen

Pokud jste se zodpovědně věnovali návrhu a výkresu, máte jasno v tom, zda váš projekt počítá s plnými pevnými stěnami, okny nebo jiným typem stínicí techniky. Pokud jdete do montovaného domu, máte i tuto otázku vyřešenou. Pokud stavíte dům svépomocí, opět, nejjednodušší je montáž OSB desek. Tatranský profil vyžaduje více úsilí a času, ale výsledek bude určitě sofistikovanější. Pokud realizujete stavbu přístřešku, který budete primárně využívat k relaxaci, můžete ho vybavit modernější technologií. Mohou to být například motorizované žaluzie na dálkové ovládání, venkovní rolety a žaluzie, vertikální fasádní závěsy, sítě proti hmyzu apod.

TIP: Víte, jak vybrat vhodnou stínící techniku pro zahradní posezení, terasy a balkony?

Tepelná izolace stěn a střechy zvýší váš komfort v každém ročním období. Přemýšlejte o tom, zvláště pokud plánujete využívat svůj zahradní domek i v zimě, výrazně to sníží vaše náklady na vytápění. Některé domky již počítají se zateplením a budou dodávány s tzv. sendvičovými stěnami, jejichž součástí je odolná izolace např. z PUR pěny. Pokud bude tepelná izolace ve vaší režii, způsob upevnění si přizpůsobte podle vybraného materiálu pro izolaci. Polystyren můžete lepit přímo z vnitřní strany, minerální vlna se obvykle vkládá do roštu. Na takovou izolaci potom přijde sádrokartón nebo OSB desky.

Rozvody elektřiny a vody

Rozvody by měly být zohledněny již ve vašem návrhu, protože je ideální položit rozvody do země do nemrznoucí hloubky. Je nutné jasně určit, k čemu budete elektrické vedení používat. Vystačíte si jen s osvětlením, nebo chcete ve svém zahradním domku napájet výkonnější zahradní stroje? Zvažte také potřebu vody. Možná budete chtít mít v altánu nainstalovaný vodovod s tekoucí vodu a zavlažovací systém s čerpadlem nainstalovaným ve vašem zahradním domku. Připojení elektřiny a vody, stejně jako samotnou realizaci, doporučujeme nechat na odbornících. Důležitá je také revize před uvedením přístřešku do provozu.

Jednoduchý návod, jak vyrobit zahradní domek

Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak postavit dřevěný zahradní domek. Pokud zvládnete tuto nenáročnou stavbu, určitě si poradíte s plánováním a realizací altánu nebo zahradního domku pro děti.

Jaké nářadí si připravit

Během výstavby se může stát cokoliv. Pokud si připravíte nástroje podle tohoto seznamu, práce vám půjde od ruky:

  • metr;
  • malé a velké kladivo;
  • zalamovací nůž;
  • vrtačka a vrtáky,
  • kotoučová pila;
  • přímočará pila;
  • šroubovák
  • šňůra;
  • kolíky;
  • sada řezáků na dřevu;
  • vodováha;
  • pracovní rukavice;
  • žebřík.

Náš domek bude stát na pilotových základech, stěny budou z OSB desek s obkladem a zelenou střechou. Takový domek splní vaše požadavky na úložný prostor pro zahradní nářadí, zelená střecha jej krásně skloubí s přírodním vzhledem zahrady.

Krok 1: Označte si oblast

Pomocí kolíků označte půdorys vašeho zahradního domku. Měly by být asi 50 mm nad zemí. Spojte kolíky provázkem. Změřte označený prostor ze všech stran, abyste se ujistili, že vymezujete stejně velký prostor na všech stranách.

Krok 2: Vytvořte pilotové základy

Aby měl váš domek potřebnou stabilitu, je nutné vytvořit betonové pilotové základy. Tímto způsobem můžete také zvednout dům ze země, abyste jej izolovali od vlhkosti. Pokud například stavíte dům o rozměrech 2 x 2 m, stabilitu zajistí 9 pilotových základů o rozměrech 40 x 40 cm. Jámy o hloubce 70 cm by měly být od sebe vzdáleny přibližně 1 m. Budete potřebovat 3 dřevěné trámy o délce 1,9 metru o rozměrech 50×150 mm. Pomozte si motorovou pilou. Připevněte nosník k řadě tří jam a podle otvorů označte, kam na nosník namontujete zemní kotevní sloupek. Pro lepší stabilitu domu zapusťte kotevní sloupky do nosníku. Připravte tedy všechny tři nosné nosníky.

Pomocí dřevěných bloků připravte trámy s kotevními sloupky nad všemi 3 řadami otvorů. Nalijte beton do jam do výšky asi 1 cm pod trám. Dřevěné bloky udrží trámy na místě během doby tvrdnutí betonu. Pokračujte v instalaci příčných nosníků. Z vnější strany budou přicházet 2 nosníky o délce 2 m, středová podpěra se bude skládat ze 2 kusů o délce 92,5 cm. Do takto vytvořené mřížky nalijte izolační posypky. Může to být písek nebo štěrk.

Krok 3: Dokončete podlahu

Na podlahu mějte připravený dostatek prken s drážkami, které do sebe zacvaknete. Položte první desku na okraj kolmých nosníků tak, aby drážka směřovala dovnitř přístřešku. Přišroubujte jej k nosníkům. Připevněte druhou desku tak, aby drážky do sebe zapadly. Pokračujte tedy v instalaci celé podlahy. Nakonec odřízněte přebytečné překrytí. Alternativou k dřevěné podlaze může být betonová deska. Před provedením stavby se poraďte s odborníky o vhodné dlažbě pro kůlnu.

Krok 4: Zvednutí stěny

Usnadněte si práci a připravte si všechny 4 stěny předem. Z dřevěných latí vyrobte rám, na který pak namontujete OSB desky. Postupujte podle výkresu, který jste si připravili dříve a dodržujte míry. Nezapomeňte, že jedna stěna počítá s dveřmi. Roštový rám postavte pomocí dřevěných latí, které spojíte šrouby. Na hotové rámy přijdou OSB desky, které nařežte na požadovaný rozměry. Přišroubujte je k rámům z vnitřní strany.

Pokud váš projekt počítá s okny, vyřežte je do desek. Vložte připravené okno a správně utěsněte. Takto připravené stěny spojte se základnou a přišroubujte je. Než postavíte všechny 4 stěny, pomozte si dočasnými pomocnými sloupky, nebo požádejte o pomoc někoho z rodiny či přítele. Spojením 4 stěn získáte základní konstrukci přístřešku. Nakonec přimontujte dveře.

Krok 5: Střešní trámy

Střešní panel bude držet 5 střešních trámů. Trámy s rozměrm 150 x 50 mm zkraťte na délku 243 cm a konce odřízněte pod úhlem 30° a 60°. Chcete-li spojit trámy se stěnovými rámy, vytvořte do nich zářezy. A to v každém jednotlivém místě, kde se trámy budou dotýkat nosné konstrukce. Měly by být hluboké alespoň 1,5 cm. Upevněte šrouby. Namontujte střešní OSB panel a připevněte jej.

Krok 6: Venkovní obklad

Určitě nechcete nechat svůj nový zahradní domek v tomto stavu. Nyní přichází řada na obklady s tatranským profilem. K připevnění obložení k rámu můžete použít šrouby nebo hřebíky. Namontujte je svisle na nosnou konstrukci. Ujistěte se, že spoje jsou co nejméně viditelné a drážky profilu jsou pevně zacvaknuty. Voda tak bude moci snadno odtékat a nebude se zachytávat mezi latěmi.

Krok 7: Sestavte zelenou střechu

Střešní OSB desku obložte dřevěnými latěmi tak, aby část latě visela svisle přes střechu a část tvořila ohrádku na střeše. Natáhněte jezírkovou fólii a připevněte ji ze všech 4 stran. Položte vrstvu kořenové bariéry, poté drenážní membránu s nopami, poté další vrstvu kořenové bariéry. Po obvodu okolo ohrádky vysypte štěrkovou drenáž. Přidejte vhodnou zeminu a vysaďte zelené nebo kvetoucí rostlinky.

Krok 8: Dokončení

Posledním krokem je instalace okapu. Pořiďte si kvalitní okapový systém, který je ošetřen antikorozní ochranou.

Na závěr – Zahradní přístřešek

Toto nemusí být konečný vzhled domu. Jakmile základní budova stojí, můžete se realizovat a ozdobit ji například ozdobným rámem kolem oken, držákem na květináč apod. Zahradní domek může mít jakoukoli barvu, kterou si vyberete. Vyberte si, zda chcete ladit s ostatními budovami a dekoracemi ve vaší zahradě. Pokud dáváte přednost přírodnímu vzhledu, ujistěte se, že použitý materiál má správnou ochranu proti vlhkosti a škůdcům.

Myslete také na bezpečnost a ochranu proti krádeži. Pokud po zahradě pobíhají děti, nezapomeňte dveře vybavit uzamykatelným systémem. Zámek navíc chrání vaše nářadí před zloději a vandaly. Každá zahradní stavba, kromě toho, že přináší praktické výhody, vás má také reprezentovat. Proto si na projekt a jeho realizaci vyhraďte dostatek času. Jak se říká: práce kvapná, málo platná! Obrňte se trpělivostí a odhodláním, brzy se můžete těšit i z nového altánu nebo přístřešku pro auto.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více