Sdílet

Nejlepší barva na plechovou střechu? Barevná škála

Rady
Nejlepší barva na plechovou střechu? Barevná škála

Střecha je jedním z dominantních prvků každé stavby a má výrazný vliv na celkový vizuální dojem. Když se na město nebo vesnici podíváte z ptačí perspektivy, zjistíte, že většina střech je stále zbarvena podobně. Obvykle dominují tradiční červené a hnědé tóny, které pocházejí z pálených cihel. Nejlepší barva na plechovou střechu už v dnešní době nemusí být hnědá. Ale máte na výběr širokou škálu barev.

Oproti minulosti je však nyní mnohem jednodušší navrhnout barvu střechy přesně podle vlastních přání a představ. Při výběru barvy krytiny se tedy již nemusíte omezovat na typické barvy tašek. Moderní budovy, které jsou stále častěji pokryty plechem, stále častěji experimentují s barvami.

Barvy používané v minulosti také v případě baldachýnů postupně ustupují do pozadí a vytvářejí tak více prostoru pro kreativitu. Stejně jako u barvy fasády se fantazii meze nekladou.
Černé, tmavě šedé a antracitové střechy proto již nejsou u novostaveb rodinných a vícegeneračních domů žádnou vzácností. Často je to mimořádný kontrast mezi barvou střechy a fasády, který vytváří zvláštní poutavý efekt. Odstíny šedé jsou také poměrně tradiční jako barva střechy, protože odstíny připomínají klasickou břidlicovou krytinu.

Naše barevná škála

Největší výběr barev z hlediska barvy střechy bývá u plechových střech, kde si můžete vybrat mezi různými barvami RAL. Barvy plechových střech se neomezují pouze na červenou, hnědou a šedou. Dostupné jsou také svěží odstíny zelené nebo zářivá, plná modrá.

paleta fareb pro plechovou střechu: bíla a její odtíne, sivá a její odtíne, červená černá, hnedá, modrá, zelená,...

Vzhledem k tomu, že střecha je samozřejmě dlouhodobá investice, je třeba vzít v úvahu i to, že některé barvy střech by mohly být pouze módní záležitostí a za pár let již nebudou vnímány jako estetické.

V Maslen nabízíme naše profily střešních tašek a trapézové plechy v široké škále barev, která se neustále rozšiřuje. Profilové plechy jsou k dispozici až ve 12 různých barvách RAL a mohou být utěsněny různými procesy povrchové úpravy, buď lesklé nebo matné. Polyesterová povrchová úprava zajišťuje vysokou odolnost proti korozi a mechanickému poškození a má velmi dobrou deformovatelnost.

Nejlepší barva na plechovou střechu

Při výběru barvy střechy je důležité zohlednit tvar a sklon střechy, barvu fasády a prakticky celou architekturu objektu. Relevantní je také okolí budovy: jedná se o samostatně stojící budovu nebo je dům obklopen jinými budovami.

Na sídlišti mezi klasickými taškovými střechami přirozeně silně vyčnívá trávově zelená plechová střecha. Na druhou stranu zelená střecha na rodinném domě na okraji lesa dobře splyne s krajinou.

Barva povrchu střechy však není důležitá jen esteticky, barevné provedení střechy ovlivňuje i její vlastnosti:

V horkých letních měsících černá nebo velmi tmavá střešní krytina skutečně přitahuje sluneční světlo, což způsobuje, že se půda nebo jiný podkladový prostor velmi zahřívá.
Bílé nebo světlé střechy jsou naopak k vidění jen zřídka. Světlé střešní plochy velmi dobře odrážejí sluneční záření a zajišťují tak příjemné vnitřní klima i v létě. Nevýhodou ale je, že na odhalených světlých střechách je celkem rychle vidět špína.

Potřebujete poradit s výběrem správné barvy střechy? Kontaktujte nás s klíčovými údaji vašeho projektu a získejte nezávaznou nabídku na lehkou plechovou střechu od Maslen.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více