Sdílet

Plechová střecha vs. tašková střecha – která střešní krytina je nejlepší?

Rady
Plechová střecha vs. tašková střecha – která střešní krytina je nejlepší?

Krytina střechy, co se týče materiálu, tak barevnosti, nyní existují různé možnosti zastřešení. Mezi nejoblíbenější a běžně používané materiály patří kov a cihla. Mnozí volí střechy z tašek i dnes, protože si neuvědomují výhody plechových krytin – plechové krytiny jsou jednoznačně krytinou budoucnosti. Jak si vybrat správný materiál pro vaši střešní krytinu?

Plechové, cihlové, betonové, břidlicové – krytina střechy, jaké různé druhy krytin existují?

Na střešní krytinu samozřejmě není k dispozici pouze kov a tašky. Klasické jsou také doškové a břidlicové střechy, i když jsou spojeny s vysokými náklady na instalaci a údržbu. Tyto tradiční střešní krytiny jsou také vhodnější pro klasické domy. Další alternativou jsou tzv. střešní tašky, které se vyrábějí z betonu. Ty se od tašek opticky téměř neliší, jsou levnější, ale také náchylnější k řasám a mechům a nevydrží tak dlouho.

Výhody a nevýhody kovových střešních krytin

Plechové střechy se dříve používaly pouze na komerčních budovách, ale dnes je lze použít na střechy všech druhů budov. Na jaké střechy jsou vhodné trapézové plechy? Plechové střechy, pro které nabízíme profily taškové a trapézové profily, mají řadu výhod i nevýhod. Mezi výhody patří:

 • malá montážní náročnost
 • nízká hmotnost
 • možnost různých tvarů a barev
 • žádný mech

K nejčastěji zmiňovaným nevýhodám je nutno podotknout, že jde především o předsudky vůči materiálu – na to vše jsou u moderních plechových střech dobrá řešení! Například:

 • Špatná zvuková izolace při dešti a větru – lze se jí vyhnout správnou spodní konstrukcí!
 • Špatná tepelná izolace – ke zlepšení tepelné izolace zde napomáhá i izolace a pečlivá konstrukce střechy s odvětráváním.

Tvorba plísní na spodní straně vlivem kondenzace – zde může pomoci antikondenzační fólie Dripstop.

Výhody a nevýhody taškových střech

Taškové střechy jsou klasickou střešní krytinou ve střední Evropě. Materiál má řadu výhod, např.

 • dobré izolační vlastnosti
 • velmi stabilní ve větru a bouři
 • dlouhá životnost (až 80 let)

Taškové střechy však mají ve srovnání s jinými typy střešních krytin také některé nevýhody:

 • vysoké montážní úsilí
 • vysoká vlastní hmotnost (může být problém u starých střešních konstrukcí)
 • malý výběr barev
 • relativně drahé
 • hydroizolace vyžaduje velké znalosti a odbornou montáž

Závěr: Porovnejte a nechte si poradit od odborníků

Jak si tedy nakonec stojí plechová střecha vs. tašková střecha? Zatímco cihly jsou stále velmi oblíbené a odolné jako klasické střešní krytiny, kovové střechy jsou jednoznačně preferovány z hlediska náročnosti na instalaci a nákladů. Ve prospěch plechových střech hovoří také nízká hmotnost a rozmanitost barev a možností provedení – existují i ​​plechové střechy se vzhledem tašky, jako jsou některé naše profily střešních tašek. Při překládání starého krovu jsou jednoznačně preferovány plechové profily, protože mnoho starších krovů neunese váhu nových tašek.

Pro konečný výběr vaší střešní krytiny je nejlepší nechat si poradit od odborníků a získat několik nabídek k porovnání. Zejména při pokrytí střechy rodinného domu se může rychle nasčítat pětimístná suma, proto se zde srovnání a pečlivý výběr vyplatí.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více