Sdílet

Podbití střechy plechem. Postup a výhody takového řešení

Rady
Podbití střechy plechem. Postup a výhody takového řešení

Víte, kdy je nutné střechu podložit a jak vybrat nejvhodnější materiál? Zjistěte, jak lze plech použít na podbití střechy a proč je pro tento účel ideálním materiálem, který může směle konkurovat jiným řešením.

Jaký je přínos přesahu střechy?

Přesah střechy je nejen architektonickým, ale také velmi praktickým prvkem, který je mezi stavebníky stále velmi oblíbený. Jeho realizaci doporučujeme pečlivě naplánovat již při stavbě domu a samotné konstrukci střechy. Přesah střechy lze řešit i v rámci rekonstrukce střešní krytiny.

Proč jsou přesahy střechy důležitým a tak oblíbeným prvkem? Toto řešení přináší řadu praktických výhod. Tou nejdůležitější je ochrana fasády a stěn domu. Nečistoty, déšť či jiné povětrnostní vlivy jsou díky přesahu střechy výrazně více chráněny. Přesah také vytváří místa kolem domu, pod kterými může vést například chodník, a tato místa jsou chráněna před deštěm nebo přímým slunečním zářením.

Přesah střechy je třeba pečlivě zvážit jak z estetického, tak z praktického hlediska. Správně navržené přesahy střechy jsou však nepochybně přínosem pro každého obyvatele domu.

Střecha podbitá trapézovými profily

Střecha podbitá trapézovými profily

Podbití střechy plechem je pokrokové řešení.

Tam, kde střecha přesahuje, je třeba krytinu podbít. V tomto ohledu hovoříme o podbití střechy, které je v případě přesahu střechy nezbytnou součástí prací. Na podbití střechy se používají různé materiály. Často se můžeme setkat s dřevěnými podhledy, které jsou však nahrazovány jinými materiály, například trapézovými profily.

Dřevo jako tradiční materiál používaný pro střešní podhledy (např. v podobě tatrováckých profilů) vyžaduje pravidelnou údržbu. Nejenže může časem popraskat, čímž se snižuje jeho estetika a funkčnost, ale je také třeba ho čas od času ošetřit nátěry. V případě zanedbané údržby hrozí dřevěným podhledům mimo jiné vznik plísní a napadení škůdci.

Střešní podhled je vhodným řešením i pro starší budovy.

Střešní podhled je vhodným řešením i pro starší budovy.

Výhody plechového střešního podhledu

Plechové podbití střechy nabízí řadu výhod a je stále oblíbenější volbou. Jedná se o velmi lehký a odolný materiál s velmi dlouhou životností, během níž nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Trapézový plech se vyznačuje ochranným pozinkováním, takže můžete počítat s jeho trvanlivostí po celá desetiletí. Kromě toho si můžete vybrat plechové profily v různých barvách.

Barevné vzorníky jsou velmi rozmanité, takže můžete podhled dokonale sladit s barvou fasády nebo barvou střešní krytiny. Pokud zvolíte hnědou barvu, bude plechový podhled střechy téměř k nerozeznání od dřevěného. Použité barvy jsou navíc světlostálé, takže nehrozí vyblednutí nebo popraskání povrchu ani po mnoha letech. Pokud se rozhodnete pro podbití střechy plechem, výběr nekončí u trapézových profilů. S ohledem na architekturu budovy můžete zvolit například i hladký plech.

Trapézový plech vhodný pro střešní podhled

Trapézový plech vhodný pro střešní podhled

Střešní podbití plechem si můžete udělat i sami.

V porovnání s jinými materiály je podbití střechy plechem poměrně jednoduché a zručnější to jistě zvládnou sami. Budete potřebovat důkladné zaměření střechy v přesahové části a my vám podle vašich rozměrů vyrobíme trapézové profily, které pak můžete osadit do podhledové části střechy.

Při zhotovování podhledu přesahu střechy je nutné zajistit, aby byla střecha v těchto místech dostatečně chráněna a nedocházelo k hromadění vlhkosti. Jednotlivé plechové tašky se zpravidla připevňují na dřevěnou konstrukci podobným postupem jako při montáži plechové střešní krytiny. Například se používají samovrtné šrouby s podložkami, aby se zajistila těsnost spojů. V této části střechy by se nemělo zapomínat na cirkulaci vzduchu, proto je vhodné doplnit i větrací tašky. Zhotovení podhledové části střechy z plechu je moderním řešením, které je díky své variabilitě a kombinaci výhod stále rozšířenější.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více