Sdílet

Přesahy na trapézových plechách řádně utěsněte

Rady
Přesahy na trapézových plechách řádně utěsněte

U zastřešení s trapézovými profily je utěsnění přesahů předpokladem pro zamezení pronikání větru a vlhkosti. Zde vám vysvětlíme, jak postupovat a co je třeba zvážit, když chcete správně položit trapézový plech na střechu.

Těsnění nutné pouze pro příčné přesahy

Lichoběžníkové profily se mohou překrývat ve dvou směrech: jako podélné překrytí, tedy překrytí profilů ve směru patek, nebo jako příčné překrytí, kdy horní a spodní konec profilu leží na sobě. Někdy se termíny příčný a podélný přesah používají i obráceně, tedy podélný přesah jako označení pro překrytí spodního a horního konce profilu.

Je třeba poznamenat: Pokud dojde k překrytí ve směru profilu, není nutné žádné zakrytí, protože při překrývání celé housenky nevzniká žádná mezera, která by stála za zmínku. V tomto případě by však přesah měl být na závětrné straně střechy, aby se zabránilo vtažení větru pod profil.

V případě příčného přesahu je naopak nutná hydroizolace: oba panely se musí překrývat o 20 cm, mezera mezi nimi musí být uzavřena těsnicí páskou. Při sklonu střechy menším než 10 stupňů jsou potřeba dva těsnící pásy, jeden na spodním a jeden na horním plechu, aby se zabránilo vtlačení dešťové vody pod plech. Při sklonu střechy větším než 10 stupňů stačí jeden těsnící pás.

Trapézový plech na střechu, jaký materiál zvolit pro hydroizolaci?

Znovu a znovu se čte o návrzích utěsnit přesahy silikonem nebo jinými materiály, které se nanášejí v tekuté formě a vytvrzují. Je však důležité zvážit, jak spolehlivé jsou z hlediska požární ochrany, odolnosti proti povětrnostním vlivům a životnosti. Použitá těsnění musí být také schopna vyrovnat se s velkými teplotními výkyvy a přitom zůstat elastická. Proti těsnění se silikonem je to, že časem prosakuje kvůli vlhkosti a že silikon často obsahuje kyselinu octovou, aby se zabránilo růstu plísní. Tato kyselina octová však způsobuje korozi plechu! K utěsnění střech z trapézových profilů doporučujeme naše těsnící pásky.

Další informace o těsnění trapézových střech

Při montáži plechové střechy musíte při napojování střechy na stěnu připevnit tzv. spojovací plechy, pro vzduchové potrubí, elektrické vedení a antény potřebujete průchozí manžety, které zajistí utěsnění střechy proti povětrnostním vlivům. Aby byla zachována odolnost samotných trapézových profilů vůči povětrnostním vlivům, je zvláště důležité chránit jejich nátěr. Nikdy se proto nesmí řezat úhlovými frézami, protože zde mohou létat jiskry – k řezu lze použít kotoučové pily nebo elektrické nůžky na plech.

Plánujete-li střechu s trapézovými profily, ať už se jedná o novou střechu nebo novou krytinu na rekonstrukci, a máte dotazy na těsnění, výběr materiálu a mnoho dalšího, kontaktujte nás.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více