Sdílet

Solární články na plechovou střechu?

Zaujímavosti Rady
Solární články na plechovou střechu?

Dříve nevyužívané střešní plochy lze využít k výrobě energie pomocí solárních článků. Vyplatí se solární střecha i na plechové střeše?

Jak lze fotovoltaické systémy namontovat na plechové střechy

Dříve nevyužívané střešní plochy lze využít k výrobě energie pomocí solárních článků. Programy financování fotovoltaických systémů a také nové a levné upevňovací systémy přispívají k tomu, že stále více střešních ploch dostává tímto způsobem doplňkovou funkci. I když jsou plechové střechy velmi lehké, lze na ně solární články připevnit stejně jako na střechy taškové – zde si přečtěte, co je třeba vzít v úvahu a jak uchycení v principu funguje.

Co je třeba vzít v úvahu při instalaci solárních článků na plechové střechy?

Při instalaci fotovoltaických systémů je třeba vzít v úvahu především orientaci střechy, ideální je orientace východ – západ. Navíc je třeba vzít v úvahu očekávané zatížení větrem a sněhem.

Při montáži na plechovou střechu je třeba dodržet minimální tloušťku plechu – je 0,75 mm. Nesmí chybět ani zvýšená ochrana proti korozi. V závislosti na přesné struktuře střechy, síle švu a spodní konstrukci existují různé způsoby upevnění.

Způsoby upevnění solárních článků na plechové střechy

Montáž solárních panelů se obvykle skládá z montážních svorek a nosných kolejnic, které jsou připevněny ke svorkám. Na tuto spodní konstrukci se pak umístí panely. V dnešní době se již nástavec nepřipevňuje na spodní konstrukci střechy, ale přímo na trapézový plech nebo střešní tašky. K tomu slouží šrouby do tenkého plechu. Kromě toho existují i ​​novější systémy, ve kterých jsou moduly a nástavce již kombinovány, což umožňuje ještě rychlejší montáž.

Při upevňování musí být spodní konstrukce a nosný systém vzájemně sladěny, např. tepelná roztažnost střešního materiálu je rozhodující pro počet a rozteč příchytek. Aby byla zaručena bezpečná instalace a dlouhodobá použitelnost solárního systému, měli by instalaci provádět odborní instalační technici.

Vyplatí se solární střecha na plechové střeše?

Abyste se mohli rozhodnout, zda se investice do solárního systému pro vaši střechu vyplatí, potřebujete odhad od instalačního technika. To by také mělo poskytnout odhad toho, kolik energie může hotový systém vyrobit a jaké úspory CO2 jsou v důsledku toho možné. Zejména u nové střešní krytiny, jakou je rekonstrukce střechy Eternit s plechovou střechou, má smysl uvažovat o kombinaci s fotovoltaickým systémem. Materiály a montážní kroky lze při plánování nejlépe sladit, pokud je solární systém instalován i při rekonstrukci střechy.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více