Sdílet

Zachytávače sněhu: ochrana proti ledu a sněhu

Rady
Zachytávače sněhu: ochrana proti ledu a sněhu

Ochrana proti sněhu na střeše v podobě zachytávače sněhu

V době globálního oteplování není ochrana sněhu tím prvním, na co majitelé domů myslí. Ale zejména v posledních letech jsou extrémní povětrnostní podmínky stále častější a s nimi i příliš mnoho a vytrvalého sněžení. Sněhové a ledové laviny jsou způsobeny rychlými změnami počasí, před kterými byste měli chránit sebe, svůj dům a také kolemjdoucí a auta. Zda byste si měli nechat nainstalovat zachytávače sněhu, závisí samozřejmě na regionu, ve kterém se váš dům nachází, ale také na sklonu střechy: čím strmější střecha, tím je pravděpodobnější, že sníh bude klouzat. Jaké systémy sněhových zábran ale existují, jak určíte pravděpodobné zatížení sněhem a co je třeba dodržet z právního hlediska?

Právní – ručím za škody způsobené „mým“ sněhem?

Majitelé domů odpovídají za škody způsobené lidem, vozidlem apod. sněhem, ledem a padajícími částmi stavby. Škody na vlastní střeše způsobené zvýšeným zatížením sněhem, kdy sníh v důsledku opakovaného tání a dlouhodobě leží stále těžší a těžší, nejsou vždy kryty pojištěním: Zde se musíte ujistit, že elementární škody způsobené přírodními silami je kryto pojištěním budovy.

Jste povinni dát na střechu sněhovou zábranu? Na některých místech je ochrana proti sněhu a ledu dokonce předepsaná, například nad veřejnými komunikacemi. Domy stojící u veřejného chodníku zábrany prostě mít musí. Jako majitel domu byste si proto rozhodně měli nechat poradit od odborníka, abyste pro svou střechu získali tu nejlepší ochranu proti sněhu a byli tak právně chráněni.

Zachytávače sněhu různé systémy sněhových zábran pro různé typy střech

Jak typ střechy (tašková, dřevěná nebo plechová střecha), tak tvar střechy (např. sendvičová střecha, trapézová střecha) určují optimální formu ochrany proti sněhu:

  • U dřevěných střech je otázka na jednu stranu, jakou ochranu proti sněhu lze dobře ukotvit a na druhou stranu, co se střechou vypadá dobře. Jedná se především o tzv. sněhové trámy ze dřeva, které se připevňují příčně ke střeše.
  • Na střechy s taškovou krytinou lze instalovat různé systémy: sněhové zábrany, trubky, nosy nebo háky rovnoměrně rozloží zatížení střechy padajícím sněhem a zabrání tomu, aby sníh sklouznul.
  • Existují sněhové zábrany z trubek nebo nosníků a také sněhové nosy pro plechové střechy. V Maslenu Vám nabízíme vhodný systém sněhových zábran z trubek a sněhových nosů pro plechové střechy z našich profilů trapézového plechu a střešních tašek

Pro všechny sněhové zábrany platí: Musí být velmi robustní a odolávat vysokým teplotním výkyvům, protože by měly přežít i extrémně horké dny v létě a zůstat plně funkční po celá léta. Materiál systému i spodní konstrukce musí odolat očekávanému zatížení sněhem.

Lze dodatečně namontovat i ochranu střechy proti sněhu?

Dodatečné vybavení protisněhovou ochranou je v zásadě možné i u starších střech domů. Nechte si poradit, jaký systém je k tomu nejlepší, kolik trubek či sněhových zábran potřebujete na šířku a velikost vaší střechy a nechte si montáž provést vyškolenými odborníky.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více