Co jsou příhradové vazníky a k čemu slouží?
Rady
Příhradové vazníky si v oblasti stavebnictví nacházejí stále větší uplatnění, a to prakticky ve všech segmentech. Lze je využít jak při průmyslových a dopravních stavbách, tak i u běžných rodinných domů. Střešní konstrukce, které jsou z nich vyrobené, se vyznačují jedinečnou kombinací výhod. Pojďme se blíže podívat na to, co příhradové vazníky jsou, k čemu se ve stavebnictví používají a jaké jsou jejich nejdůležitější benefity.
Co jsou příhradové vazníky?
Než se pustíme do konkrétních výhod příhradových vazníků, nemůžeme opomenout trochu nezbytné teorie. Příhradový vazník je prefabrikovaný stavební prvek, pomocí kterého se sestavuje rovinný rám, jenž se vyznačuje trojúhelníkovou konstrukcí. Může být vyroben z různých materiálů – v případě nosných konstrukcí průmyslových objektů se často používá ocel, zatímco u krovů rodinných domů je nejrozšířenějším materiálem dřevo.
Rám vytvořený pomocí příhradových vazníků se skládá z obvodových prvků, na které jsou napojeny vnitřní diagonály sestavené do trojúhelníkového tvaru. Konstrukci z příhradových vazníků tak lze snadno rozpoznat a odlišit od ostatních již na první pohled. Způsob upevnění jednotlivých příhradových vazníků vytváří prostorovou konstrukci, která díky své mimořádné mechanické odolnosti, stabilitě a variabilitě dokáže ve stavebnictví plnit různé funkce.
Příhradové vazníky mají v stavebnictví široké uplatnění
Z toho, co jsme zmínili, přirozeně vyplývají i široké možnosti využití příhradových vazníků a konstrukcí z nich vyrobených. Mají význam například při stavbě můstků, lávek pro pěší, silničních mostů, ale i dalších nosných konstrukcí. Díky příhradovým vazníkům není problém realizovat ani tvarově složité konstrukce, u kterých se vyžaduje vysoká pevnost. Pokud se například rozhodnete stavět halu z ocelových příhradových vazníků, její konstrukce se obejde i bez podpěrných sloupů, což zlepší prostorové uspořádání celé stavby.
V zásadě si příhradové vazníky nacházejí největší uplatnění právě při zastřešování průmyslových objektů, skladů, komerčních prostor a v neposlední řadě i běžných rodinných domů, bungalovů či rekreačních objektů. V takovém případě hovoříme o tzv. vazníkovém krovu, který s sebou přináší celou řadu výhod.
Proč využít příhradové vazníky na stavbu krovu?
V mnoha případech, kdy se rozhoduje o způsobu provedení střešní konstrukce, se možnosti zužují na klasický vázaný nebo vazníkový krov. Stále častěji však mezi stavebníky vítězí právě druhá varianta, a to dokonce i při rekonstrukci střechy, protože nabízí několik zásadních výhod.
Začněme rychlostí a cenou. Na základě podrobného statického výpočtu lze vyrobit příhradové vazníky na míru konkrétní stavbě, přičemž taková výroba je poměrně rychlá. Dodání přizpůsobených vazníků pak usnadňuje a urychluje montáž. Ve srovnání s jinými typy střešních konstrukcí dochází k úspoře materiálu, protože ho bude potřeba méně. Příhradovými vazníky lze dokonce realizovat konstrukci střechy i stropu jako jeden celek, což přináší nejen nižší cenu, ale i vyšší únosnost konstrukce.
Ušetřit při stavbě vazníkového krovu tak nemusí být vůbec složité a v mnoha případech vychází právě tato varianta jako cenově dostupnější řešení bez nutnosti kompromisů.
Další výhody spočívají v samotných konstrukčních vlastnostech vazníkového krovu. Umožní vám pokrýt větší přesahy bez nutnosti dodatečných podpěr. Příhradové vazníky při realizaci krovu umožňují překlenout rozpony až přibližně 30 metrů, což zajišťuje vysokou variabilitu vnitřního uspořádání. U tohoto typu krovů není problémem ani realizace vikýřů, oblouků a různých složitějších architektonických prvků.
Na vazníkový krov je možné ze spodní strany rovnou začlenit i podhledy, opět bez nutnosti montáže dodatečných trámů či podpěr. V neposlední řadě je výhodou také nižší hmotnost celého krovu, díky čemuž je na stěny a základy objektu vyvíjen menší tlak.
Pokud máte zájem o realizaci střechy se sklonem do 30 stupňů a netoužíte po obytném podkroví, pak může být právě krov z příhradových vazníků ideální volbou. Kvalitní příhradové vazníky jsou zárukou optimalizace nákladů při výstavbě a dosažení vhodných konstrukčních vlastností.