Průvodce typů střech: jak si vybrat a jakým chybám se vyvarovat?
RadyDobrá střecha může vydržet desítky let, zatímco špatná střecha se rychle promění v bezednou studnu, do které vhazujete peníze. Nákladné opravy každých několik let, výměna poškozené střešní krytiny, škody způsobené zatékáním nebo těžkým sněhem.
Základním účelem střechy je chránit dům před vnějšími vlivy, ale ve skutečnosti toho dokáže mnohem víc. Dobře postavená a dobře udržovaná střecha může poskytnout ochranu po mnoho let, atraktivní design a energetickou a nákladovou efektivitu.
Chystáte se k architektovi, aby proměnil vaši představu o vašem vysněném domě ve skutečnost? Čeká Vás rekonstrukce střechy? Víte, jaké typy střech existují a kterou si vybrat?
Střecha je…
Když se vás zeptáme, co je to vlastně střecha, co byste odpověděli? Je to to, co vidíte na svém domě, na sousedním domě, na jiných domech na ulici nebo na vesnici. Střecha je nezbytnou součástí každé budovy, protože poskytuje potřebnou ochranu před deštěm, sluncem, větrem, teplem a chladem. Pokryvá nejen rodinné domy, ale i veřejné budovy, sklady, garáže, zahradní domky a další větší i menší stavby.
Střecha je důležitá pro konstrukci samotné budovy, stejně jako pro její obyvatele a zboží v ní uložené. Střešní konstrukce by měla být navržena tak, aby odolala vlastnímu zatížení střešním materiálem a rámovou konstrukcí, jakož i silám větru a v některých oblastech sněhu nebo krupobití. S výběrem střešní krytiny úzce souvisí i výběr střešní krytiny. Střešní krytina by měla být nepropustná, odolná a splňovat další požadavky, jako je požární odolnost, dobrá tepelná izolace a hydroizolace.
Zároveň je důležité si být vědomi různých typů střech, protože různé typy střech mohou poskytovat různé vlastnosti a estetické prvky, které ovlivňují celkový charakter budovy. Na výběr je široká škála tvarů střech a typů střešních materiálů a různé typy střech. S výběrem souvisí i další faktory, jako je velikost a využití budovy, její předpokládaná životnost, vzhled, dostupnost a cena materiálů. To vše by mělo být obsaženo v dobrém projektu střechy.
Jaké jsou požadavky na dobrou střechu?
- Má byt odolná vůči nepříznivému počasí-větru, dešti,slunci apod.
- Má mít dobré izolační vlastnosti proti hluku a teplu.
- Má mít pevnou a stabilní strukturu.
- Musí byt schopná unést velkou zátěž.
- Musí byt dobře odvětrávaná a odvodněná.
- Má mít účinnou voděodolnou úprav.
Aby do domu nepršelo
Mnozí majitelé domů vnímají střechu jako samozřejmost. Jeto součást stavby,tak jako základy,zdi,okna nebo dveře.Střecha oproti tomu je životně důležitá a často zůstává nepovšimnutá.Nejlepším způsobem jak ocenit skutečnou povahu střechy,je pochopit její hlavní funkce.
Ochrana před živly
Představte si střechu,jako trvalý deštník nad vaším domovem.Svojí povahou a použitím moderních materiálů vám poskytne životně důležitou ochranu před vnějšími vlivy.A to nejen před deštěm,sněhem,nebo větrem,ale i před slunečními paprsky a teplem.
Tepelná bariéra
Jednou z mála známých funkcí střechy je schopnost zabezpečit určitý stupeň tepelné izolace vůči vnějšímu prostředí. Když, teplo v domácnosti neustále stoupá, je důležité,aby neunikalo přes trhliny a podobné technické problemy.Dobře navrhnutá střecha ušetří tisíce korun ročně za energie.
Estetická krása a typy střech
Hezká střecha je potřebná pro celkový vzhled a dojem z domu. Přidává nejen na atraktivitě, ale i na hodnotě domu, budovy. Střechy mohou byt navrhnuté v různých uhlech, aby zachytily architektonický design. Estetickou hodnotu navyšují střešní krytiny, které jsou dostupné skoro v neomezeném množství materiálů a barev.
Typy střech – Chrání vaši rodinu a majetek
Špatná střecha může způsobit rozsáhlé škody na vašem domě, majetku a dokonce vést k vážnému zranění, nebo dokonce smrti. Dobrá střecha vás a vaší rodinu v bezpečí a suchu bez ohledu na počasí. Chrání váš majetek a zároveň zvyšuje jeho hodnotu.
Střecha z hlediska funkčnosti
Jak funguje vaše střecha? Jen tak si sedí na vrchu vašeho domu a užívá si výhled? Střecha, je jednou z nejnáročnějších částí vašeho domu. Skládá se z více vrstev,přitom každá z nich chrání váš domov určitým způsobem.
Jak střecha chrání váš domov před dešťem?
Jak funguje střecha během bouřky? Pokud vaše střecha nezatéká,děje se tohle:
- Déšť padá na střechu.
- Střešní krytina a oplechování brání průniku vody do střechy.
- Déšť stéká i po střeše do okapového lemování.
- Okapové lemování odvádí vodu do svodů a odtoků.
- Voda odtéká do zahrady, nebo do kanalizace.
Aby jste si byli jisti,že vaše střecha bude působit nadále jako ochrana,je potřebná pravidelná kontrola.Čeho si všímat?
- Porušené tašky, které způsobují netěsnosti.
- Poškozené oplechování, které spůsobuje netěsnosti.
- Špatné sklony, které vedou k špatnému odvodnění střechy
- Netěsnosti okolo prostupů, komínů a střešních oken.
- Ucpané svody a odtoky.
Jak střecha chrání před sněhem a ledem?
Teoreticky by sníh a led měli fungovat podobně jako déšť. Pokud se topí, voda by měla stékat po střeše do okapů. V praxi potřebuje vaše střecha některé další funkce, aby se předešlo problémům způsobeným sněhem a ledem.
Když se podkroví moc zahřeje, v porovnání s venkovním prostředím, může to způsobit problémy. V zimě, když padá na hodně zahřátou střechu, promění se na vodu. Zdá se, že to může být dobrá věc,ale voda může znovu zamrznout,tím vznikne vrstva ledu,která může vaši krytinu značně poškodit,proto je chladnější střecha výhodou v zasněžených dnech.
Jak střecha chrání váš dům před větrem?
Střecha musí chránit váš dům před bouřkami a co je pro vaši střechu nebezpečnější než větrná smršť? Střecha má dvě bariéry. Nejviditelnější je střešní krytina, druhou bariéru představuje opláštění. Toto se upevňuje na krokve. Pokud se při větrné smršti opláštění nadzvedne, vaše střecha nevydrží.
Pokud váš dům stojí v oblasti s častým výskytem silného větru, mělo by vás zajímat:
- Jak jsou střešní krokve připevněny k domu?
- Je opláštění nainstalováno dostatečně, aby se zajistilo, že nesejde ze střechy?
- Použily se pevné šrouby nebo méně bezpečné hřebíky?
- Jaké jsou požadavky na upevnění opláštění a krytiny na střeše na základě místních větrných podmínek?
- Vzali jste v úvahu styl střechy, když jste přemýšleli o tom, co může vítr udělat s domem?
Jak střecha chrání váš dům před teplem a zimou?
Když nesněží, nefouká a neprší, vaše střecha má pořád co dělat. Chrání váš domov před každodenními změnami teploty. To pomáhá udržovat stabilní teplotu uvnitř vašeho domova. Vaše střecha a podkroví spolupracují, aby poskytovaly určitou odolnost vůči teplu a chladu. Zateplení domu je způsob, jak snížit teplotní výkyvy ve vašem domě. Pokud podkroví není chráněno vrstvou izolace, v zimních měsících stoupá teplý vzduch nahoru a přesouvá se ven skrz podkrovní stěny a střechu.
Izolace je jako teplá péřová bunda pro váš domov. Pokud se však tato bunda namočí, vlastnosti izolace se zhorší. Pravidelnou údržbou střechy předcházíte vlhnutí izolace, což chrání váš domov před chladem a teplem.
9 faktů o střechách, které by vás mohly překvapit
- Moje střecha vydrží navždy. Ne docela. Životnost střechy závisí na materiálech a montáži. Například plechové střechy vydrží cca 50 let, zato pálená nebo betonová taška až 80.
- Místo, kde bydlíte, určuje, jaký styl střechy byste si měli zvolit. Toto je fakt. Některé typy střech jednoduše fungují lépe v určitých regionech a klimatických podmínkách. Štítové nebo sedlové střechy fungují nejlépe v chladnějších a zasněžených klimatických podmínkách, nebo když majitelé domů chtějí stavět podkroví nebo mají klenuté stropy. Valbové střechy jsou zase odolnější vůči větru než sedlové střechy a mohou nejlépe fungovat ve větrných oblastech. Voda má tendenci se snáze hromadit na ploché střeše, což znamená, že tento typ střešního systému může být nejlepší v sušším, méně deštivém podnebí.
- Ploché střechy nejsou ploché. Nenechte se zmást názvem. Ploché střechy nejsou úplně ploché. Ve skutečnosti mají sklon do 10%, optimální sklon je 3° až 5°.
- Není v pořádku zakrýt stávající střechu. I když se to může zdát jako levné a rychlé řešení problému se zastřešením, dvouvrstvé střechy mohou zakrýt velké problémy, které je třeba řešit. Skrývají zkorodovaný materiál, čímž se problém může ještě zhoršit. Navíc dvouvrstvá střecha přidává na hmotnosti. Před pokládkou nové střešní krytiny je proto třeba odstranit starý poškozený materiál.
- Pokrývání není pro domácí kutily. Faktem zůstává, že střecha je komplexní systém vrstev, které vyžadují správnou instalaci zkušenými odborníky s dovednostmi, zkušenostmi a správnými nástroji, aby se zajistilo, že vše bude správně fungovat. Střecha na způsob „udělej si sám“ může mít za následek poškození podkroví, stěn, dřevěného rámu a dokonce i elektrických systémů.
- Střechy dýchají. Jakkoli vtipně to může znít, střecha potřebuje vzduch. Střešní větrání – proudění vzduchu na spodní straně střešního pláště – je jedním z nejdůležitějších aspektů celého střešního systému. Střešní ventilace umožňuje únik teplého, vlhkého vzduchu a vpouští chladnější, sušší vzduch do podkroví. Bez větrání se ve vašem podkroví bude hromadit kondenzát, který může poškodit stěny, dřevo a izolaci.
- Střecha může být dobrá pro životní prostředí. Ekologické nebo „chladné střechy“ odrážejí infračervené a ultrafialové paprsky ze slunce směrem od budovy a mají vyšší tepelnou emisi nebo schopnost efektivně vyzařovat záření. Chladné střechy nejen pomáhají majitelům domů šetřit energii, ale snižují znečištění ovzduší a emise skleníkových plynů, a to i tím, že zmírňují teplo vyzařované do atmosféry.
- Profesionální firmy pro čištění střech stojí za zvážení. Pro životnost střechy je důležité udržovat ji čistou a bez mechů, řas a lišejníků. Věděli jste, že existují profesionálové, kteří se specializují na čištění střech? Mají k tomu speciální techniky, zařízení a biologicky odbouratelné čistící roztoky, které jsou méně škodlivé pro rostliny a životní prostředí.
- Špatná střecha může překazit prodej domu. Střecha má významné slovo i při prodeji domu. Zatékající střecha s chybějícími nebo poškozenými Šindely nebo jinými viditelnými znaky havarijního stavu může potenciálního kupce odradit. Poslední věc, kterou chce nový majitel domu udělat, je utrácet peníze na nákladnou výměnu střechy. Je mnohem lepší vyměnit střechu před prodejem domu.
Typy střech – Střecha je mnohem víc než pouze krytina a dřevo
Dobrý střešní systém má několik vrstev, přičemž každá z nich plní důležitou roli. Z čeho se skládá střecha?
- Krovy: Krov představuje skelet střechy. Skládá se z krokví, věznic, pozednic, kleštin apod.
- Krokve: Krokve jsou navrženy jako šikmá konstrukční jednotka sahající od hřebene domu až ke stěně. Zajišťují tvar střechy. Často také hrají roli v tom, jaký typ střešní krytiny a typy stŕech byste si měli vybrat.
- Věznice: Vazníky či věznice jsou vodorovně uloženy hranoly, které slouží k podepření krokví. Spolu se sloupky a vzpěrami vytvářejí stojící nebo ležatou stolici, na kterou jsou uloženy krokve. U vaznicové soustavy musí být podpůrné sloupy umístěny vždy nad nosné stěny. Pokud to není možné zajistit, konstrukci je nutno doplnit o vazný trám.
- Vazné trámy: Vazný trám přenáší tíž celého krovu do nosných zdí. Je nejmasivnějším prvkem celého krovu. Ve stavebnictví se také nazývá hlavní nosník krovu. Osazuje se přímo do obvodových nosných stěn, ve kterých je pro ně vytvořen otvor.
- Kleštiny: Kleštiny jsou párovým stavebním prvkem, který se využívá ke ztužení dvojice krokví. Jako kleštiny se obvykle používají dvě desky a ke krokvím se upevňují svorníky a závitovými tyčemi.
- Pozednice: Pozednice je součástí horizontální konstrukce krovu. Jedná se o dlouhý a mohutný trám, který se osazuje na obvodovou nosnou stěnu a je ukotven do zdiva nebo ztužujícího věnce. Do pozednice se zapírají krokve.
- Vzpěra: Vzpěry jsou části střechy, které vyztužují krov příčně. Zapouštějí se do vazných trámů a sloupků.
- Střešní deska: Střešní deska je základem konstrukce pro střešní systém a je obvykle vyrobena ze dřeva nebo překližky.
- Střešní podložka: Střešní podložka je vrstva materiálu, obvykle syntetického nebo plstěného, která přidává dodatečnou ochranu na vrchní straně střechy a pod šindelem. Syntetická podložka pomáhá odpuzovat vlhkost a poskytuje ochranu proti pronikání vody.
- Hřeben střechy: Hřeben střechy je vodorovná čára vedoucí po délce střechy, kde se setkávají dvě střešní roviny. Jedná se o nejvyšší bod na střeše, někdy označovaný jako vrchol.
- Hřebenový průduch: Hřebenový průduch je výfukový průduch, který vede horizontálně podél vrcholu střechy a umožňuje tak únik teplého vlhkého vzduchu z podkroví.
- Odvětrávací pás hřebene: Odvětrávací pás hřebene s vysokou paropropustností zaručuje dokonalé větrání prostoru mezi střešní krytinou a horními vrstvami střešního systému.
- Kontaktní vysokodifuzní fólie: Představuje pojistnou hydroizolaci, umožňuje prostup vodních par z podkroví a současně odvádí vzniklý kondenz z podstřešních prostor.
- Střešní krytina: Střešní krytina je ta část, která je z vnější strany nejviditelnější. Je také primárně zodpovědná za ochranu vašeho domova před poškozením vlivem počasí.
- Lemování: Lemování je kovový střešní prvek instalovaný ve spojovacích otvorech, kolem komínů a jakýchkoli střešních oken nebo světlíků, aby se zabránilo vniknutí vody.
- Úžlabí střechy: Představuje průsečík ve tvaru V mezi dvěma šikmými střechami, které se spojují pod úhlem, aby zajistily odtok vody.
- Závětrná lišta: známá také jako štítové lemování. Používá se k ukončení střechy na stranách po spádu. Jejím účelem je zabránit podfouknutí krytiny. Rovněž brání podtečení dešťové vody či sněhu pod samotnou krytinu.
- Okapové lemování: Používá se k usměrnění stékající vody z krytiny přímo do okapového žlabu.
- Okapový žlab: Okapový systém odvádí dešťovou vodu ze střechy do svodové trubky.
- Sněhová zábrana: Zábrana je hydroizolační materiál instalovaný podél okapů, úžlabů, bočních stěn a jiných citlivých oblastí. Lapače sněhu drží sníh na místě, čímž zajišťují, že nespadne nečekaně na kolemjdoucí osobu nebo auto, nebo nepoškodí fasádu budovy.
- Světlík: Světlíky umožňují přirozenému slunečnímu záření proudit do vašeho domova. Mezi výhody instalace střešních oken na střeše patří lepší větrání, přirozenější sluneční světlo a přirozenější výhled.
- Vikýř: Je malá zastřešená konstrukce, která vyčnívá ze sedlové střechy. Vikýře mají obvykle okna a používají se k přivádění přirozeného světla a větrání do vyšších pater. Mohou také zvýšit množství obytného prostoru
Typy střech – 11 nejčastějších typů
Sklon střechy hraje významnou roli při určování účinnosti střechy v souvislosti s propouštěním vody a zamezením zatékání. Ideální sklon střechy závisí na několika faktorech, jako je klima ve vaší oblasti, množství srážek a vybraný střešní materiál.
Typy střech se podle úhlu sklonu dělí na 3 základní kategorie:
- Ploché střechy – se sklonem do 5°
- Šikmé střechy– se sklonem od 5° do 45°
- Strmé střechy – se sklonem nad 45°
1) Sedlová střecha
Vzpomeňte si na svoji první kresbu domečku. Je pravděpodobné, že jste ho nakreslili se sedlovou střechou, přestože jste to sotva tušili. Sedlová střecha, známá také jako šikmá střecha, připomíná trojúhelník. Má 2 prodloužené šikmé strany, které jsou obvykle odkloněny od stěn domu. Setkávají se na vrcholu a vytvářejí hřeben. Sklony sedlové střechy se mohou lišit od strmých designů ve stylu horské chaty až po střechy s mírným sklonem. Jsou oblíbené v oblastech s chladným počasím, neboť nabízejí stabilní design, který dobře zvládá déšť a sníh.
Vhodná střešní krytina: asfaltové šindele, dřevěné šindele, břidlice, plechová krytina, hliněná nebo betonová taška.
Kde: Nejlépe se hodí do oblastí s deštěm, sněhem a ledem. Nevhodné do oblastí se silným větrem.
Výhody sedlové střechy:
- Cenově dostupná
- Lehká a všestranná konstrukce
- Vhodná pro většinu staveb
- Lze kombinovat s jinými typy střech pro jedinečný design
- Výborně odvádí vodu a sníh
- Dobré větrání
- Vytváří úložný prostor
- Vhodná pro obytné podkroví
Nevýhody sedlové střechy:
- Nevhodná do větrných oblastí
- Podkroví má šikmé stěny
- Častější opravy
- Velmi běžný design
2) Valbová střecha
Tradiční valbová střecha je navržena se čtyřmi šikmými stranami, které se setkávají na vrcholu. Tyto stěny bývají většinou stejné délky, což vytváří krásný symetrický design. Existují však také různé variace, jako například polovalbová střecha, kde dvě strany jsou kratší s okapy. Valbová střecha je stabilnější než sedlová a funguje skvěle v oblastech s vysokým větrem. Nabízí větší výšku nad hlavou. Valbové střechy jsou také známé svou flexibilitou v designu. Jsou však poměrně drahé, což mírně vyrovnává jejich mimořádná stabilita a větší úložný prostor než u sedlových střech. Na valbovou střechu můžete utratit přibližně o 40 % více než na sedlovou.
Vhodná střešní krytina: asfaltové šindele, plechové krytiny, kovové šindele a hliněné nebo betonové dlaždice.
Kde: Ideální pro oblasti náchylné na silný vítr, hurikány, déšť, led nebo sníh.
Výhody valbové střechy:
- Přitažlivý symetrický vzhled
- Odolná a pevná
- Je výborná do větrných oblastí
- Nabízí také extra obytný prostor
- Možnost instalovat až 4 okapové systémy
- Možnost kombinovat s jinými typy střechy
Nevýhody valbové střechy:
- Vyšší cena
- Složité návrhy se obtížně konstruují
- Slabá ventilace
3) Plochá střecha
Rozhodujete-li se mezi šikmou a rovnou střechou, možná vás potěší fakt, že ploché střechy se bát nemusíte. Tento typ střechy je běžný zejména na komerčních a veřejných budovách, ale určitě jste už natrefili i na rodinný dům s rovnou střechou. Ploché střechy mají také městské bytové domy, které ji pak umí vyžít různým způsobem. Jak už jsme psali, ploché střechy nejsou ve skutečnosti ploché. Mají extrémně nízký sklon, který umožňuje odtok vody. Plochá střecha je skvělou volbou pro každého, kdo chce využít svoji střechu jako obytný prostor, uvažuje nad nástavbou v budoucnosti, instalací solárních panelů nebo jej to táhne k ekologické zelené střeše. Ploché střechy jsou však obzvlášť citlivé na zatékání, proto musí být důkladně utěsněny a pokryty vhodným materiálem, jako je například samolepící vícevrstvý SBS modifikovaný bitumenový membránový systém, PVC, vodotěsná membrána TPO nebo gumová membrána.
Vhodná střešní krytina: bitumenový membránový systém, TPO, PVC nebo gumová membrána.
Kde: Nevhodné do oblastí náchylných na déšť, led nebo sníh.
Výhody ploché střechy:
- Jednoduchý design
- Nenáročná údržba a případná oprava
- Využitelný střešní prostor
- Levná
- Energeticky úsporná
- Vhodná pro instalaci zelené střechy
Nevýhody ploché střechy:
- Náchylná na úniky tepla
- Žádný úložný prostor ani možnost obytného podkroví
- Nedostatečná drenáž
- Krátká životnost
4) Pultová střecha
Tento typ střechy je symbolem sofistikovaného a moderního designu. Nejvíce jej uvidíte na zahradních přístřešcích, garážích a skladech, je však vhodnou volbou také pro rodinné domy. Charakteristický je tím, že má jen jednu strmou stranu s výraznějším sklonem. Tyto střechy se snadno instalují a zároveň jsou cenově výhodné. Pultová střecha netrpí problémy s odvodňováním, se kterými se potýkají střechy s menším sklonem, a také poskytuje možnost přidat přirozené světlo tím, že umožňuje instalaci střešních oken. Jsou ideální pro zájemce o solární energii, ideální, je-li střecha orientována na jih.
Vhodná střešní krytina: asfaltové šindele, dřevěné šindele, plechová krytina, hliněné nebo cementové tašky.
Kde: Ideální pro oblasti se silným sněžením. Nevhodné pro místa se silným větrem.
Výhody pultové střechy:
- Moderní a sofistikovaný design
- Levná
- Jednoduchá konstrukce
- Ideální pro instalaci solárních panelů
- Výborné odvodňování.
- Ideální pro zachytávání dešťové vody
Nevýhody pultové střechy:
- Náchylná k poškození větrem
- Nízké vnitřní výšky
- Žádný podkrovní prostor
5) Manzardová střecha
Tento typ střechy byl pojmenován po francouzském architektu Françoisovi Mansartovi. Mansardové střechy se skládají ze čtyř stran, z nichž každá má dvojitou rovinu. Spodní sklony jsou pak velmi strmé. Mansardové střechy jsou elegantní a funkční volbou pro rodinné domy, přičemž vytváří využitelný podkrovní prostor. Rodinný dům vypadá obzvláště přitažlivě, když jsou přidány vikýře nebo střešní okna. Kvůli jejich komplikovanému designu a složitým detailům je instalace těchto střech nákladná.
Vhodná střešní krytina: asfaltové šindele, dřevěné šindele, kovová a plechová krytina, břidlice, hliněné nebo betonové tašky.
Kde: Nevhodné pro oblasti s častými srážkami a silným sněžením.
Výhody mansardové střechy:
- Elegantní francouzský design
- Maximalizovaný úložný prostor
- Extra přirozené světlo instalováním střešních oken a vikýřů
- Energeticky úsporná
- Výborné větrání
Nevýhody mansardové střechy:
- Složitá konstrukce
- Drahá
- Vysoké náklady na údržbu
- Slabé odvodňování
- Nevhodná do oblastí se silným sněžením
6) Stanová střecha
Stanová střecha je známá také jako pyramidová nebo jehlanová. Najdete ji na menších domech, altánech, přístavbách, chatkách a dokonce i bungalovech. Podobá se valbové střeše, ale její stěny jsou spíše čtvercové než obdélníkové. Bez štítů nebo dlouhých svislých stran jsou mimořádně odolné vůči povětrnostním vlivům, proto jsou ideální do větrných oblastí.
Vhodná střešní krytina: asfaltové šindele, dřevěné šindele, plechová krytina, břidlice, hliněné a betonové tašky.
Kde: Ideální pro oblasti náchylné na silný vítr, hurikány, déšť, led nebo sníh
Výhody stanové střechy:
- Ideální pro větrné podnebí
- Extra prostor v podkroví nebo v nejvyšším patře
- Vynikající odvodňovací a okapové systémy
- Výborné větrání
- Energeticky úsporná
Nevýhody stanové střechy:
- Drahá
- Složitá konstrukce
- Podkrovní prostor má šikmé stěny
- Náchylná na úniky tepla
- Vysoké náklady na údržbu
7) Pilová střecha
Tento styl střechy je opravdu nápadný. Jedná se v podstatě o několik sedlových střech spojených dohromady. Pilové střechy umožňují vysoké stropy, podkrovní obytný prostor a větší okna pro více přirozeného světla. Kvůli svému komplikovanému designu jsou nákladné na instalaci a údržbu. Aby se zabránilo hromadění vody, měly by být instalovány střechové úžlabí. Pilové vzory vyšly z módy, ale nyní se vracejí na výsluní díky jejich vhodnosti pro solární panely a pronikání přirozeného světla, které může ušetřit na energiích.
Vhodná střešní krytina: Dřevěné šindele, plechová krytina, železobeton.
Kde: Nevhodné do oblastí se silným sněhem nebo deštěm.
Výhody pilové střechy:
- Ideální pro sálavé vytápění a solární panely
- Zvětšený podkrovní prostor
- Vysoké stropy
- Zvýšené přirozené světlo
Nevýhody pilové střechy:
- Drahá
- Složitá konstrukce
- Náchylná na úniky tepla a poškození vodou
- Vysoké náklady na údržbu
8) Motýlková střecha
Motýlkové střechy jsou esteticky jedinečné. Motýlková střecha, jinak známá také jako střecha s převráceným sklonem, napodobuje křídla motýla se dvěma stranami střechy nakloněnými vzhůru, aby spolu vytvořily tvar V. Tento styl dává budovám poutavý, moderní vzhled a zároveň umožňuje širší stěny a okna, jakož i snadno udržitelný systém zachytávání dešťové vody přes středový kanál střechy. Mezi nejdůležitější výhody motýlkové střechy patří i vysoká odolnost vůči silnému větru.
Vhodná střešní krytina: asfaltové šindele, dřevěné šindele, břidlice, hliněné nebo betonové tašky.
Kde: Ideální pro suché podnebí a oblasti náchylné na silný vítr. Nevhodné do oblastí s hustým sněžením a ledem
Výhody motýlkové střechy:
- Jedinečný moderní design
- Možnost sběru dešťové vody
- Zvýšené přirozené světlo
- Výborná ventilace
- Ideální pro větrné podnebí
- Ideální pro instalaci solárních panelů
Nevýhody motýlkové střechy:
- Drahá
- Nízká energetická účinnost
- Vysoké náklady na údržbu
- Složitá konstrukce
- Téměř žádné podkroví nebo úložný prostor
- Hromadění sněhu a ledu
9) Gambrová střecha
Gambrová střecha se nejčastěji vyskytuje na přístavbách a užitkových budovách kvůli nevhodnosti do oblastí se silným větrem a sněhem. Je to symetrická oboustranná střecha s mělkou horní částí a strmějším spodním sklonem na každé straně. Tento design maximalizuje prostor v podkroví budovy.
Vhodná střešní krytina: funguje s většinou střešních materiálů, ale nejběžnější jsou asfaltové šindele.
Kde: Nevhodné do oblastí se silným sněžením nebo silným větrem.
Výhody gambrové střechy:
- Poskytuje dostatek podkrovního prostoru
- Jednoduchá a cenově dostupná
- Poutavý design
Nevýhody gambrové střechy:
- Není ideální pro silný vítr, déšť nebo sníh
10) Oblouková střecha
Takové typy střech májí souvislý klenutý tvar ve formě půlkruhu. Tento zakřivený styl střechy se stává obzvláště populárním na větších novostavbách ve městech a centrech měst. K pokrytí se využívají zejména kovové komponenty, které lze ohnout do jakéhokoli tvaru. Obloukové střechy jsou mimořádně odolné vůči povětrnostním vlivům. Jejich instalace však vyžaduje odbornou práci, což z nich dělá drahou možnost.
Vhodná střešní krytina: kov.
Kde: Ideální pro všechna prostředí a podmínky.
Výhody obloukové střechy:
- Moderní design
- Jedinečná a přizpůsobivá
- Nízká údržba
- Funguje ve všech klimatických podmínkách
- Ekologická
Nevýhody obloukové střechy:
- Může to být drahé
- Vyžaduje odbornou montáž
- Nejvíce se hodí na komerční nemovitosti
11) Zelená střecha
Zelené střechy, neboli živé střechy, jsou typem plochých střech, které obsahují trávu a původní vegetaci, aby vytvořily izolační bariéru. Tyto střechy mají příznivý vliv na životní prostředí, snižují znečištění ovzduší a absorbují až 90% srážek. Zelené střechy slouží také k estetickému účelu, pomáhají zjemnit vzhled střech a začlenit budovy do přírodního prostředí. I když zelené střechy zadržují dešťovou vodu, musí existovat také adekvátní drenáž, aby mohla přebytečná voda odtékat ze střechy. Pokud jsou jednotlivé vrstvy zkonstruovány správně, zelená střecha nabízí dodatečnou ochranu proti korozi střešní krytiny.
Výhody zelenej strechy:
- Zvyšuje životnosť samotnej strechy
- Zvýšenie tepelného výkonu
- Znižujú znečistenie ovzdušia
- Pomáha životnému prostrediu
- Podpora biotopov voľne žijúcich živočíchov
- Podpora kvality ovzdušia
Nevýhody zelenej strechy:
- Vyššie počiatočné náklady
- Zvýšenie hmotnostného zaťaženia
- Nevyhnutná pravidelná údržba
Typy střech – Na co myslet při výběru střechy?
Pokud jde o design střechy domu, je třeba zvážit několik důležitých aspektů. Mělo by vás především zajímat:
- Jaká je životnost střechy?
- Bude vzhled doplňovat styl domu?
- Má střecha dostatečný sklon?
- Obstojí během extrémních výkyvů počasí?
- Jsou materiály ekologické a recyklovatelné?
- Splňují hmotnostní limity pro stávající střešní konstrukci?
- Kolik to bude stát?
Energetická úspornost
Pokud zvažujete energetickou úspornost, a tedy i menší zatížení rodinného rozpočtu, je třeba zohlednit nejen střešní krytinu, tloušťku a typ zateplení, ale také tvar střechy. Obecně úspornější je střecha, která má co nejmenší plochu a není příliš členitá. Nachází-li se na ní větší počet výklenků, přestupů a vikýřů, které plní hlavně estetickou funkci, může to představovat problém, zejména v případě nesprávného a nekvalitního zhotovení.
Typy střech – Odolnost střechy
Neméně důležitá je odolnost. Toto je obzvláště důležité, pokud se vaše budova nachází v oblasti, která je náchylná na přírodní katastrofy, nebo je to oblast, kde je pravděpodobnost, že bude těmito katastrofami zasažena. Určitě budete chtít střechu, která má určitou odolnost vůči větru, bouřím a silnému sněžení. Měla by to také být střecha, která se nezhroutí, když ji zasáhnou větve stromů, části střešní krytiny a jiné létající předměty. Když žijete v oblasti, která je náchylná k požárům nebo je zde možnost výskytu požárů, měli byste zvážit výběr střešních materiálů, které by nesloužily jako palivo.
Hmotnost materiálu
Jelikož převážná část hmotnosti rodinného domu je v samotné budově, určitě nechcete střechu, která by budovu převážila. Vybraný typ střechy a použité střešní materiály by mohly ovlivnit strukturu budovy. Rozhodněte se pro střechy, které doplňují a nepřetěžují konstrukční hmotnost rodinného domu.
Typy střech – Možnosti střešní krytiny
V podrobném přehledu o různých typech střech jste se seznámili také s různými střešními krytinami, které jsou vhodné pro daný typ. Máte-li určitou představu toho, jak by vaše střecha měla v konečném důsledku vypadat, je třeba tomu přizpůsobit i tvar střechy. Některé krytiny jsou vhodnější pro sedlové střechy, jiné pro ploché a například oblouková střecha si rozumí jedině s kovem.
Ventilace
Vaše střecha by měla mít dostatečné větrání, aby byla teplota ve vaší domácnosti pohodlná po celý rok. Správný druh větrání ochrání vaši střechu před poškozením způsobeným extrémními teplotami a pomůže při regulaci vlhkosti. Váš ventilační systém by měl být navržen tak, aby využíval přirozeného proudění vzduchu. Mějte na paměti, že různé typy střech i střešní materiály mohou vyžadovat různé ventilační systémy, proto se v případě potřeby poraďte s odborníkem.
Barva střešní krytiny
Tento faktor úzce souvisí s energetickou účinností. Tmavší střecha je prospěšná pro rodinné domy v chladnějších klimatických podmínkách, neboť tmavé šindele přispívají k účinnějšímu tání sněhu a ledu. Světlé střešní krytiny odrážejí sluneční paprsky a udržují podkroví a místnosti pod ním v teplém počasí chladné. Výsledkem je snížení chladící zátěže budovy, což pomáhá majitelům domů zůstat v pohodlí a šetřit peníze na účtech za energii.
Požadavky na údržbu
Při výběru typu střechy zvažte i nároky na údržbu. Jednotlivé typy střech vyžadují rozličnou údržbu. To zahrnuje drenáž a odvodňovací systém, možnost poškození netěsností, náročnost opravy, dostupnost k místu poškození a samozřejmě náklady na údržbu.
Nejčastější chyby při stavbě střechy
Stavba či rekonstrukce střechy umí být pořádně frustrující. Existuje tolik věcí, které se mohou na střeše pokazit, není-li postavena kvalitně a zodpovědně. Nesprávný výběr dodavatele střechy, podřadná kvalita materiálů, nedostatečné odvodňování a mnoho dalšího. Jaké jsou tedy nejčastější chyby spojené se stavbou střechy?
Výběr nesprávného materiálu
Střecha je dlouhodobá investice, proto si před rozhodnutím najděte čas na průzkum a zvažte všechny dostupné možnosti. Zvažte náklady na materiál, místní podnebí, hodnocení energetické účinnosti a další, abyste si byli jisti, že si vyberete ten nejlepší materiál pro váš domov.
Nedostatečné větrání
Větrání je rozhodující pro snížení celkového množství vlhkosti a kondenzace, která se vytváří uvnitř budovy. Určitě se nevyplatí ventilaci ignorovat. Může to vést k tvorbě plísně, hub a hnilobě. Nejefektivnější je křížové větrání, které zamezí nadměrné vlhkosti.
Nesprávná instalace střešní krytiny
Zejména ve vlhkém prostředí je správná instalace krytiny mimořádně důležitá. Při instalaci nebo výměně střešních šindelů jsou rozhodující i ty malé detaily, jako je jejich přibití. Pokud jsou přibity nesprávně, je pravděpodobnější, že brzy povolí, prasknou nebo se odpojí, což vede k dalším nákladům v budoucnosti.
Nedostatečné odvodňování střechy
Správně nainstalovaný systém odvodnění pomáhá odvádět vodu pryč z vašeho domu. Drenáž hraje zásadní roli při účinném odstraňování vody a nečistot ze střechy. Snižuje také akumulaci podzemní vody kolem základů. Když je střecha nainstalována nesprávně a není vodotěsná, což znamená, že voda časem pronikne přes střešní krytinu, což způsobí rozsáhlé poškození stavební konstrukce. Často se zapomíná na pravidelnou údržbu odvodňovacího systému. Pokud se údržba zanedbá, může to vést k nemalým problémům. Střešní odvodňovací systémy, včetně žlabů, odtoků a trubek, byste měli pravidelně čistit od nahromaděných nečistot.
Nespolehlivý dodavatel
Při výběru dodavatele dáváte velký důraz na cenu. I zde ovšem platí, že to, co je levné, už z dálky vypadá podezřele. Zajímejte se o pověst dodavatele, ptejte se na způsob dodání, záruční dobu apod. Mnozí dodavatelé vám dokáží zajistit i stavební práce a montáž střešní krytiny.
Do oprav se pouštíte sami
Pokud voda prosakuje přes strop v podkroví, je nejlepší zavolat na pomoc odborníka. Problémy, jako jsou úniky vody, praskliny nebo ucpaný odvodňovací systém, je někdy obtížné najít a čím déle čekáte na opravu, tím se vystavujete vážnějším problémům. Všechny problémy související se střechou by měl řešit někdo, kdo ví, co dělá, udělá to správně a zodpovědně a zasvětí vás do problematiky.
Zanedbání pravidelné údržby
I u nové střechy je důležité věnovat pozornost pravidelné údržbě. Najměte si kvalifikovaného odborníka, aby každoročně zkontroloval střechu kvůli případným problémům a podle potřeby provedl menší opravy. To vám pomůže zajistit dlouhou životnost vaší nové střechy.
Na závěr – Typy střech
Výběr správného typu střechy závisí na několika faktorech. Určitě byste měli zohlednit oblast, ve které bydlíte, rozlohu a výšku domu, způsob využívání nejvyššího patra apod. Střecha hraje významnou roli iz hlediska estetiky a celkového dojmu.
Bez ohledu na to, jaký typ střechy si vyberete, určitě její výstavbu svěřte kvalifikované stavební firmě, která vám může v souvislosti s výstavbou rodinných domů nabídnout zkušenosti a odborné znalosti pro jednotlivé typy střech. Bude vám také schopna poskytnout záruku na svoji práci. To vám dá pocit jistoty, že střecha vás, vaši rodinu i majetek dokáže ochránit na několik let.