Sdílet

Nejčastější chyby při montáži plechové střechy

Rady
Nejčastější chyby při montáži plechové střechy

Jak je montáž profilů z trapézového plechu nebo taškových profilů na střechy snadná, tak se při montáži znovu a znovu stává mnoho chyb. Nesprávné odvětrání plechové střechy patří mezi základní chyby při montáži. Vyhněte se chybám, Jaké jsou další nejčastější a jak se jim vyhnout?

Šetření na izolaci

Zejména při renovaci střechy si stavebníci kladou otázku, zda si nelze vystačit s malou izolací, například aby nemuseli přizpůsobovat konstrukci střechy. Ale izolace je nezbytná pro zvukovou izolaci a také pro tepelnou ochranu v létě, takže byste na tomto místě neměli šetřit. Izolace musí také spolupůsobit se zadním odvětráním střechy – pokud si nejste jisti, měli byste se poradit s odborníkem, jak dosáhnout optimální konstrukce s izolací.

Nedostatečné upevnění

Vzhledem k tomu, že plechová střecha je uchycena na latě, je zásadní, jakým způsobem jsou k ní plechy připevněny. Jednak to obnáší výběr správných šroubů a hřebíků – na naše střechy používáme samořezné farmářské vruty 4,8 x 35 mm s podložkou ze speciální EPDM pryže – a jednak jejich profesionální upevnění. Pro ty by měly být zvoleny správné vzdálenosti a po upevnění je třeba také zkontrolovat, že žádné šrouby nevyčnívají nebo nejsou zašroubovány šikmo. Protože tyto chyby mohou vést k poškození, které následně zkracuje životnost střechy a může také umožnit pronikání vody.

Prodloužení se podceňuje

Roztažení plechu v létě a smrštění v zimě znamená, že musí být zaručena určitá pružnost střechy. Trapézové plechy se obvykle pokládají překrytím celé housenky. I u hřebene, okapu a případných napojení střechy je třeba počítat s tím, že plechová střecha se v průběhu roku mění. Problematika dilatace je složitější například u plechů se stojatou drážkou, které se nesmějí jednoduše „přeložit“, zde je třeba naplánovat rezervu 3 milimetry, aby se „zachytila“ příčná dilatace plechové střechy. V montážním plánu je zohledněna i dilatace našich plechových střech.

Tvorba kondenzace není dostatečně zohledněna, odvětrání plechové střechy

Plechové střechy jsou obzvláště náchylné ke korozi: jsou často chladnější než okolí, což znamená, že se na nich (zejména na spodní straně) tvoří kondenzát, který stéká a poškozuje izolaci nebo tkaninu budovy. Zejména v místech, kde spočívá plechová střecha, může delší styk s vodou vést ke korozi. Pro správné odvětrání plechové střechy je proto důležité zajistit dostatečné zadní větrání a také zajistit, aby se kondenzace netvořila především, například použitím antikondenzační fólie.

Nepřesné utěsnění prohlubní

V případě výklenků nebo přípojných míst, například k jiným částem budovy, je zvláště důležité, aby tyto byly instalovány odborně a aby byly přechody materiálů řádně utěsněny. K tomuto účelu jsou k dispozici spojovací plechy a střešní výlezy, které plánujeme přizpůsobit příslušnému projektu. Je třeba se vyhnout tmelení spár silikonem a podobně, protože to může vést k dalším problémům, jako je zadní větrání a může být narušena roztažnost plechové střechy.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více