Sdílet

Renovace střechy s plechovou střechou – měli byste tomu věnovat pozornost

Rady
Renovace střechy s plechovou střechou – měli  byste tomu věnovat pozornost

V případě starších střech již nelze renovace střechy v určitém okamžiku odkládat: Netěsné střechy mohou také způsobit poškození stavební konstrukce v důsledku pronikání vlhkosti, proto je třeba rekonstrukci střechy plánovat nejpozději po 50 až 60 letech. Řekneme vám, co byste měli zvážit při rekonstrukci střechy s plechovou střechou, od plánování přes výběr materiálu až po realizaci.

Správná příprava na rekonstrukci střechy

První otázka při rekonstrukci střechy zní: jaká je tam střecha a v jakém je stavu? Například renovace střechy Eternit, která obsahuje škodlivý azbest, je obzvláště složitá. Specialista by měl během kontroly určit následující body:

  • Jak je to se statikou (je tam nějaké poškození, jak je to s nosností)?
  • Musí se střešní konstrukce a laťování vyměnit nebo je lze ponechat?
  • Jak se navrhuje konstrukce střechy a jaký je sklon střechy?
  • Jaká izolace je k dispozici a jaká izolační norma by měla být dosažena?

Na základě těchto posudků lze také zvážit, zda je oprava střechy dostatečná, nebo je renovace skutečně nutná. Kontrolu by proto měl provést odborník, ať už v rámci odhadu nákladů na novou střechu, nebo předem pokrývač či klempíř.

Po vyjasnění všech těchto skutečností o stávající střeše byste si také měli položit otázku, zda plánujete půdní vestavbu a následně chcete podkroví využívat jako obytný prostor (to má zásadní vliv na potřebnou izolaci) a zda chcete provádět změny na střeše, jako jsou nová okna nebo fotovoltaický systém na střeše.

Výhody rekonstrukce střechy s plechovou střechou

Střešní krytina s profily střešních tašek například postupuje rychle a je také levná. K montáži plechových střešních profilů lze použít stávající nosné latě nebo stávající střešní vazník. Vzhledem k nízkému zatížení střechy jsou plechové střechy vhodné i pro staré střešní konstrukce. U Maslen najdete velký výběr střešních doplňků pro redesign střech (např. nové okenní otvory) a také pro přizpůsobení různým okolnostem. Více o montáži se dozvíte v našem montážním návodu na plechové střešní tašky.

Co dalšího je třeba zvážit při rekonstrukci střechy?

Při rekonstrukci střechy je třeba vzít v úvahu následující tipy:

Co způsobuje zvlášť vysoké náklady?

Potřebné střešní prostupy (komíny, okna, vpusti atd.), zvláště strmý nebo zvláště nízký sklon střechy, chyby ve staré střešní konstrukci, vysoké požadavky na izolaci.

Investujte do izolace!

Dobrá a moderní izolace nejen zvyšuje životnost střechy, ale také snižuje náklady na energie a promění podkroví v obytný prostor.

Jsou užitečné vícenásobné odhady nákladů?

Ujistěte se, že získáte více odhadů, abyste mohli porovnat, jaké budou náklady na materiál a práci.

Zvažte dodatečné náklady!

Pokud s tím kalkulace a nabídky nepočítají, určitě se zeptejte a naplánujte si náklady na demontáž staré střechy (lešení) a likvidaci (zejména u materiálů jako je Eternit).

Dotace?

Na případné dotace na obnovu střechy se zeptejte na magistrátu, stavebním úřadě nebo přímo u odborníků.

Potřebné stavební povolení?

Dojde-li ke změně střechy, jako je montáž světlíků, výstavba nového krovu nebo podobně, je třeba požádat o stavební povolení, nikoli však, jde-li pouze o rekonstrukci střechy beze změn. Přesto se informujte na stavebním úřadě, zda jsou ve stavebních předpisech uvedeny specifikace pro vzhled střechy a zda jsou z důvodu zachování městské krajiny předepsány některé tvary a materiály střech.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více