Sdílet

Na co si dát pozor při výběru okapového systému?

Rady
Na co si dát pozor při výběru okapového systému?

Okapové systémy jsou často docela nenápadným doplňkem střechy a většinou se nejedná o prvek, který by vás na první pohled zaujal. Jeho role je však mimořádně důležitá, a proto byste jeho výběr určitě neměli zanedbat. Kvalitní okapový systém je jedním ze základních předpokladů toho, aby nedošlo k poškození střechy, trámů, zatékání a deformacím fasády. Víte, jaké možnosti se vám nabízí při výběru svodového systému střechy?

Proč je kvalitní okapový systém tak důležitý?

Okapový nebo také svodový systém je nezbytnou součástí pro většinu typů střech a patří mezi prvky, jejichž výběr není zdaleka tak jednoduchý. Velkou výhodou při výběru je však velké množství materiálů, barev, různých kombinací prvků a také tvarů. Dnes je tak možné prakticky ve všech případech přizpůsobit okapový systém určité stavbě. Ještě předtím, než se ale podíváme na konkrétní možnosti při výběru okapového systému, pojďme si vysvětlit, proč je soustava žlabů pod střechou tak důležitá.

Hlavní úlohou žlabového systému pod střechou je odvádět dešťovou vodu mimo plochu půdorysu domu. Není třeba snad ani připomínat, že v našich zeměpisných šířkách se tedy s ohledem na množství srážek určitě vyplatí investovat do kvalitního systému.

Přestože mírný déšť pro střechu až tak velké riziko nepředstavuje, déle trvající vydatné srážky znamenají pro střechu významnou zátěž a právě okapový systém má za úkol tuto přebytečnou vodu ze střechy odvádět. Aby však okap správně fungoval, je důležité, aby byl vyroben z kvalitních materiálů, byl precizně upevněn, a aby mu i poté byla věnována dostatečná pozornost a údržba.

Z jakých částí se okapový systém skládá?

Okapové systémy si lze pořídit v různých provedeních a vybírat si můžete jak z široké škály materiálů, tak i barev a tvarů. Systémy se skládají z jednotlivých žlabů a rour, žlabového kotlíku, spojovacích materiálů, háků, kolen, rohů a objímek. Tyto svodové systémy si tak můžete vyskládat přesně na míru pro vaši stavbu nebo v případě potřeby některé prvky dodatečně doplnit časem. Také nabídka dalšího příslušenství je velmi široká a je vhodné tyto možnosti rozšíření při výběru celého systému zvážit.

Jak takové doplňky pro okapové systémy fungují v praxi? Pro stavby v horských oblastech jsou například vhodným doplňkem topné kabely do okapového systému. Doplnit jej ale můžete například i lapačem listí, různými klapkami či dodatečnými zábranami.

Výběr toho správného materiálu pro okapový systém

Jak je již výše zmíněno, svodové části se vyrábějí z různých materiálů. K dispozici je například měď, pozinkovaná ocel, aluzinek a dokonce i plast. Okapové systémy se na základě použitého materiálu odlišují nejen kvalitou, ale také případnou údržbou a délkou životnosti. Nejpopulárnější volbou jsou v současnosti bezúdržbové systémy, avšak i tento typ bude občas vyžadovat vaši pozornost.

Jako velmi zajímavá volba se ukazuje aluzinek – okapový systém z pozinkovaného plechu, na který je z obou stran nanesený tzv. aluzinek. Jak již samotný název napovídá, tato vrstva sestává z kombinace hliníku a zinku, což okapovému systému zajišťuje mimořádnou odolnost vůči vnějším vlivům, dlouhou životnost a jen minimální nároky na údržbu.

Toto řešení je vhodné pro všechny typy staveb. Žlaby je navíc možné dodatečně upevnit ke střešní krytině, díky čemuž dokáže tento okapový systém z aluzinku odolávat i náročným podmínkám například v horských oblastech.

Před výběrem doporučujeme myslet ještě na jedno pravidlo. Pokud si vybíráte konkrétní systém, vybírejte si vždy pouze kompatibilní prvky, nejlépe od stejného výrobce. Díky tomu do sebe jednotlivé komponenty žlabového systému dokonale zapadnou a nebude docházet k deformacím či netěsnostem.

Kontakt pobočka Brno          Kontakt pobočka Jihlava        Kontakt pobočka Zlín

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více