Sdílet

Instalujte vikýře do plechové střechy

Rady
Instalujte vikýře do plechové střechy

Vikýře jsou atraktivním způsobem, jak rozšířit užitnou obytnou plochu v podkroví. Zde je stručný přehled výhod, které nabízejí, s čím je potřeba obecně počítat při kolaudaci, konstrukci a statice a jaké náklady vám vzniknou na montáž střešního okna do plechové střechy.

Výhody střešních oken

Střešní okna jsou vždy vnímána jako vylepšení budovy, protože činí obytný prostor pod střechou atraktivnějším. I když je montáž vikýřů složitější než u střešních oken, vynaložené úsilí se rozhodně vyplatí: boční okenní otvory vytvářejí dojem „normálního“ obytného prostoru, větrání je možné jako v každé jiné místnosti a díky nejnovějším řešením vikýřů – nově jsou i levnější prefabrikované vikýře – lze realizovat i velké okenní plochy a tím i příjemný dopad světla.

Co je třeba zvážit? Montáž střešního okna do plechové střechy

Montáž vikýře představuje zásah do stávající střešní konstrukce, který podléhá schválení. Stavební řád podléhá státní legislativě, to znamená, že je třeba vždy dodržovat stavební předpisy příslušné spolkové země. Informujte se o nich ve fázi plánování – při podávání potřebných žádostí vás podpoří i architekt nebo statik. Informujte se také o možných dotacích na bydlení na přestavbu, protože se jedná o vylepšení obytné plochy.

Vzhledem k tomu, že vikýř mění stávající střešní konstrukci, musí být střecha posouzena statikem. Je třeba prověřit, jak lze a musí být přizpůsobena stávající střešní konstrukce nebo zda unese dodatečné zatížení vikýřem. Plechové střechy zde mají výhodu v tom, že jsou oproti jiným materiálům lehčí, to znamená, že samotná krytina nezatěžuje spodní konstrukci tolik. Při plánování je třeba zvážit, zda stavební předpisy předepisují určitou výšku parapetu nebo místnosti. Plánovaná stavba musí také vzít v úvahu následující body:

  • Odolnost proti dešti (opatrná hydroizolace, aby se zabránilo vniknutí vody)
  • Ochrana proti kondenzaci (zabraňuje růstu plísní)
  • Tepelná ochrana (tj. izolace)

Existují různé typy vikýřů: vikýře ploché střechy, vikýře vlečné, trojúhelníkové vikýře a netopýří vikýře. Zejména u vikýřů plochých střech je třeba dbát na to, aby sklon nebyl příliš nízký, aby nedocházelo k hromadění vody a vnikání vody. V závislosti na tvaru lze instalovat střešní okna nebo vertikální okna. U individuálně plánovaných vikýřů mohou být boky vikýřů i prosklené, ale čelo a boky bývají oplechovány.

Jaké náklady vám vzniknou při montáži střešních oken

I když je těžké dělat obecná tvrzení pro všechny možné tvary a realizace vikýřů, jedno je jasné: čím složitější konstrukce a kvalitnější materiály, tím dražší vikýř bude. Montované vikýře jsou samozřejmě levnější než individuálně plánované – ty mohou stát dvakrát až třikrát tolik. Vikýře na ploché střechy jsou nejjednodušší formou a jsou k dostání u některých dodavatelů za téměř 3 tisíce. V podobné cenové relaci jsou drag vikýře, netopýří vikýře jsou k dostání od 5000 eur.

Dalšími faktory, které vikýř zlevňují, je výběr levnějších oken (plastová okna), absence okenních mříží a výběr příznivého tvaru vikýře jako je vikýř ploché střechy. Faktory, které vikýř prodražují, jsou kvalitní okna jako hliníková nebo dřevěná okna a střechy mimo standardní sklon střechy. V každém případě by proto nabídky měly být získávány od různých poskytovatelů. Měli byste je pečlivě zkontrolovat, abyste viděli, jaké materiály a služby jsou zahrnuty, abyste měli dobré srovnání.

Následná montáž střešního okna do plechové střechy?

Vikýře lze osadit i dodatečně, i když je samozřejmě levnější realizovat je současně s krytím nebo opětovným opláštěním střechy. Statik musí v tomto případě také prozkoumat střechu, aby zjistil, zda a kam lze vikýř umístit. V případě následné instalace je zvláště důležité zkontrolovat, jaké změny a úpravy jsou nutné a které jsou součástí nabídek.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více