Sdílet

Jaké je kompletní složení plechové střechy?

Zaujímavosti
Jaké je kompletní složení plechové střechy?

Správný návrh a provedení jednotlivých prvků střešní skladby je předpokladem toho, aby střecha mohla bez problémů sloužit a poskytovala očekávaný akustický komfort. Kvalita samotné střešní konstrukce je tedy nezbytným základem pro vaši bezvýhradnou spokojenost se střešním systémem. Zaměřili jsme se na kompletní skladbu plechové střechy a možnosti její realizace.

Jedním z prvních kroků k nové střeše je vypracování návrhu skladby střechy, který bude výsledkem zohlednění několika faktorů. V tomto ohledu byste měli zvážit své požadavky a představy o využití půdního prostoru, vlastnosti a využití budovy a konečně vnější faktory vyplývající z místa, na kterém se budova nachází. Na konkrétním provedení střešní skladby závisí také to, pro jakou střešní krytinu se nakonec rozhodnete. Vysvětlíme vám specifika skladby střechy u standardní plechové a vlnité střešní krytiny.

Zateplené nebo nezateplené podkroví?

Než začnete cokoli navrhovat, musíte si shrnout své požadavky. Nejdůležitější je, k jakému účelu bude půdní prostor sloužit. Pokud neplánujete podkroví nijak využívat a prostor nebude zateplený, není třeba řešit složitou střešní konstrukci. V takovém případě nebude bezpodmínečně nutné použít difuzní fólii, i když její použití doporučujeme i v těchto případech. Nejenže zajistí prostup vodních par, ale také usnadní případnou přestavbu podkroví z neobyvatelného na obytné.

V praxi se častěji setkáváme se střešní konstrukcí zatepleného podkroví, kterou lze nakonec využít i k bydlení. Těmto požadavkům je samozřejmě třeba přizpůsobit střešní konstrukci, zejména použitím vysoce propustné difuzní fólie, která je nezbytnou součástí střešní konstrukce. Pojďme však postupně, vrstvu po vrstvě, pod plechovou krytinu.

Skladba plechové střechy – profilovaná střešní krytina

Jako příklad typické skladby plechové střechy použijme nejběžnější typ, sedlovou střechu. Základem jsou krokve a přesně vyměřené kontralatě. V tomto bodě již umisťujeme kontaktní vysokodifuzní fólii, která je umístěna na krokvích a upevněna kontralatěmi. Slouží jako pojistná hydroizolace, která zajišťuje pronikání vodních par z podkroví a také odvod kondenzátu z prostoru pod krytinou. Na kontralatě pod kontralatěmi je obvykle nalepena páska, která zajišťuje vodotěsnost spoje mezi kontralatěmi a fólií. Rozhodně nedoporučujeme vynechávat fólii ani u nejjednodušších střešních konstrukcí.

Na střešní fólii se pak v intervalech stanovených výrobcem krytiny pokládají přesně vyměřené latě. Je třeba dodat, že požadované rozteče se mohou u jednotlivých variant střešní krytiny lišit, proto si tento údaj vždy ověřte. Kromě toho se ujistěte, že vzdálenosti mezi latěmi a kontralatěmi jsou dostatečně velké, aby vznikla dostatečně velká mezera pro účely větrání.

Od hřebene střechy až k okapu musí být mezi fólií a samotnou střešní krytinou vytvořena vzduchová mezera, aby bylo zajištěno dostatečné větrání. V tomto bodě nezapomeňte na větrací mřížku, která se montuje na okapovou hranu střechy. Ta zabrání tomu, aby se pod střechu dostalo rozfoukané listí, sníh nebo hmyz.

Na takto připravený základ můžeme začít s pokládkou střešní krytiny, opět přesně podle pokynů výrobce. Pak už stačí jen doplnit hřebenové a střešní doplňky, jako jsou lemování, lemy, roznášecí prvky nebo sněhové zábrany.

Příklad skladby plechové střechy - Zdroj: Maslen.sk

Příklad skladby plechové střechy – Zdroj: Maslen.sk

 

Skladba plechové střechy – falcovaná střešní krytina

Střecha z falcovaného plechu vyžaduje poněkud odlišnou skladbu, což je dáno tím, že střešní krytina se v podstatě skládá z falcovaných plechových pásů, které mohou být velmi dlouhé, a proto musí mít při instalaci na střechu dostatečnou oporu. To tedy znamená, že skladba střechy falcované krytiny je podobná výše popsané skladbě, ale s jedním velmi důležitým rozdílem.

U falcované střešní krytiny se důrazně doporučuje vytvořit palubky z dřevěných desek dostatečné tloušťky. Platí totéž, co ve výše popsaném případě, ale s tím rozdílem, že krytina se nekotví k laťování, ale k podkladovým prknům. Aby dřevěná prkna spolehlivě plnila svou funkci, měla by být chemicky ošetřena, dostatečně vysušena a měla by mít tloušťku alespoň 24 mm. Zároveň je nejlepší, když je šířka prken 80 – 140 mm. K prkennému bednění máme ještě jednu radu. V praxi se setkáváme i se záměrem použít na bednění OSB desky. Ty se však pro tento účel vzhledem ke svým vlastnostem a trvanlivosti rozhodně nehodí.

Falcová střecha vyžaduje dostatečně silné bednění

Falcová střecha vyžaduje dostatečně silné bednění

Závěrem lze říci, že složení plechové střešní krytiny není nic složitého. Pozornost je však třeba věnovat nejen návrhu, ale i samotné realizaci, protože ta má významný vliv na užitné vlastnosti plechové střechy.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více