Sdílet

Plech nebo taška? Poradíme, kdy si co vybrat

Rady Zaujímavosti
Plech nebo taška? Poradíme, kdy si co vybrat

Výběr vhodného materiálu na pokrytí střechy nemusí být zrovna jednoduchý. Každý materiál má své silné a slabé stránky, takže rozhodování před konečným verdiktem může být docela náročné. Na pomyslných vahách jsou nejčastěji tašky a plech, a abychom vám rozhodování usnadnili, rozhodli jsme se obě řešení porovnat.

Volba mezi taškami a plechem

Pálené tašky pokrývají střechy již tisíce let a spolu s betonovými taškami jsou stále nejběžnějším typem střešní krytiny. Dnes se k jejich výrobě používají různé směsi materiálů a formy, takže si můžete vybrat doslova z desítek různých vzorů. Zdaleka nejde jen o klasickou oranžovou pálenou, ale můžete si vybrat z celé řady různých barev. Tašková střecha může mít různé povrchové úpravy, přičemž oblíbené jsou zejména engobované a glazované tašky.

Plechová střešní krytina je záležitostí několika desítek let, takže za sebou nemá zdaleka tak bohatou historii jako tašky. Přesto je plechové střechy co do oblíbenosti velmi rychle dohánějí. Nabízejí totiž zajímavou kombinaci výhod, díky níž jsou v některých případech prakticky bezkonkurenční. Plechové střešní krytiny v malém i velkém formátu dokážou věrně napodobit tašky tak dobře, že je ani z dálky nerozeznáte.

Plechová střešní krytina je téměř k nerozeznání od tašek.

Plechová střešní krytina je téměř k nerozeznání od tašek.

Užitné vlastnosti plechů a tašek

Nejčastějším důvodem, proč se plech a tašky často setkávají s přímým srovnáním, jsou jejich rozdílné vlastnosti. Taška je poměrně těžký a silný materiál, který není vhodný pro všechny typy krovů. Pokud střecha není v dobrém stavu nebo nezvládá vyšší hmotnostní zatížení, je ideální alternativou plechová krytina.

Hlavní rozdíl mezi taškami a plechem je tedy v hmotnosti a rozměrech. Plechová krytina má mnohem menší tloušťku a hmotnost a označuje se jako „lehká krytina“. Jen pro srovnání: hmotnost pálených tašek je přibližně 40 až 50 kg/m2 a hmotnost plechové krytiny je zpravidla nižší než 7 kg/m2.

Nízká hmotnost a tloušťka plechové krytiny s sebou přináší určité výhody a nevýhody, které je třeba vzít v úvahu. Zejména u velkoformátových plechových krytin je třeba dbát na to, aby se při manipulaci nepoškodily. Čím je krytina větší, tím je náchylnější k deformaci. Po správné instalaci se však deformace rozhodně nemusíte obávat.

Na druhou stranu se plechové krytiny díky svým rozměrům lépe skladují a přepravují, což vám může ušetřit spoustu peněz při doručování. Krov zatěžují jen minimálně, takže si často vystačíte s jednoduchým krovem, což opět šetří peníze na stavbě. Dalším plusem plechových střech je jejich tvarovatelnost, snadno s nimi vytvoříte těsnou střechu. Plechové střechy jsou tak vhodnou volbou jak pro menší stavby a kůlny, tak pro velké rodinné domy nebo starší rekonstruované budovy.

Ve srovnání s plechem jsou tašky o něco odolnější a robustnější. Jak již bylo zmíněno výše, jejich nevýhodou je větší tloušťka a vyšší hmotnost, což je však snadno kompenzováno jejich dlouhou životností, která často přesahuje 100 let. Pozor, tím, že si vyberete například robustně vypadající hliněnou tašku, ještě neznamená, že se nikdy nepoškodí. Zejména tašky vyrobené z nekvalitního materiálu jsou náchylné k rozbití a degradaci povrchu.

V každém případě je taška odolným řešením nenáročným na údržbu, které lze bezpochyby považovat za nadčasové. Pokud chcete mít střechu z hliněných nebo betonových tašek, musíte si také odpovídajícím způsobem připravit rozpočet. V porovnání s plechovými střechami se obecně jedná o dražší variantu, a to nejen z hlediska materiálu, ale také z hlediska složitosti montáže či dalších stavebních úprav nutných pro správné osazení střechy.

Plechové střechy jsou vhodné i pro budovy s tradiční architekturou

Plechové střechy jsou vhodné i pro budovy s tradiční architekturou

Životnost a záruka

Silným argumentem ve prospěch střešních tašek byla prakticky vždy jejich dlouhá životnost a velmi vysoká odolnost. Tyto dvě vlastnosti jsou koneckonců důvodem, proč se tento materiál používá pro střešní krytiny již tisíce let. A přestože ve společnosti stále panuje řada předsudků vůči plechovým střechám, z hlediska jejich užitných vlastností rozhodně nezaostávají.

Přestože se jedná o lehkou střešní krytinu, neznamená to, že byste se museli obávat povětrnostních vlivů nebo postupné degradace materiálu. Plechové střešní krytiny odolávají i těm nejdrsnějším podmínkám, což dokazují například horské chaty se skládanými střechami, které hravě odolávají větru a sněhovým srážkám.

Co se týče záruky, jsou dnes nabídky výrobců poměrně vyvážené. Není problém získat 30letou záruku i na plechovou střechu. Zejména při výběru plechové střechy si však dobře přečtěte záruční podmínky, protože stačí nesprávná montáž nebo zanedbaná údržba, aby se na některé části krytiny záruka nevztahovala. Samozřejmě, co se týče životnosti, jen málokterý materiál se vyrovná kvalitní střešní krytině, ale je důležité si uvědomit, že celková životnost střechy nezávisí jen na samotné krytině, ale i na dalších prvcích, které se často ani nepřiblíží pomyslnému století.

Výhodou taškových střech je velmi dlouhá životnost.

Výhodou taškových střech je velmi dlouhá životnost.

Kdy zvolit plechovou a kdy taškovou střešní krytinu?

Hned na úvod je třeba říci, že na tuto otázku nelze dát univerzální odpověď. Vždy je třeba zohlednit specifika konkrétní stavby, váš rozpočet, očekávání a v neposlední řadě i váš vkus. Plechová střecha vám dává možnost přiblížit se vzhledově hliněným i betonovým taškám za nesrovnatelně nižší cenu. Stejně tak je kov obvykle lepší volbou pro jednodušší stavby a pro renovace starých střech.

Plechové střechy jsou dnes díky moderním výrobním technologiím a při zachování příznivé ceny velmi smělou konkurencí tradičním taškám.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více