Sdílet

Protimrazová ochrana střechy?

Rady
Protimrazová ochrana střechy?

Střecha má chránit dům před povětrnostními vlivy – ale aby tento úkol mohla plnit, musí být optimálně navržena, instalována a udržována. Co byste tedy měli zvážit? Jak ochránit střechu před mrazem? A jaké potřebuje sněhové zábrany plechová střecha, aby mohla chrániť vás?

Proč byste měli chránit svou střechu před mrazem

Proč a kde potřebujete ochránit střechu před mrazem? Voda, která se hromadí v okapu, například proto, že je zanesený listím a větvičkami, může zamrznout a okap ucpat. Vzhledem k tomu, že voda při zamrznutí expanduje, stojatá voda a následný mráz může způsobit deformaci kovových částí, prasknutí nebo dokonce prasknutí potrubí. Proto je ochrana střechy před mrazem důležitou součástí péče a údržby.

Poškození mrazem může nastat i na samotné střeše: čím menší sklon střechy, tím je pravděpodobnější, že v ní zůstane voda, a tím pravděpodobnější bude zamrzání hromadění vody. Dalším slabým místem, pokud jde o mráz, je kondenzace, která se může tvořit pod střechou – dobré zadní větrání a další opatření pro vodotěsnou střechu pomohou tomu předejít.

Co je třeba obecně dodržovat, pokud jde o nemrznoucí směs a jaké sněhové zábrany potřebuje plechová střecha

Jako vlastník nemovitosti jste povinni zajistit, aby led a sníh byly okamžitě odstraněny z veřejných cest a nespadly na chodníky. Není tedy jen ve vašem vlastním zájmu, abyste při návrhu střechy mysleli na to, jaké sněhové zatížení vaše střecha unese a jaké sněhové zábrany plechová střecha potřebuje.

Abyste se vyhnuli mrazu, měli byste okap na podzim pečlivě vyčistit, aby se nemohl ucpat a nechat zkontrolovat a opravit případné netěsnosti nebo uvolněná místa. V případě poškození vichřicí, uvolněných šroubů apod. byste měli přizvat odborníka, aby střechu zazimoval a zabránil pronikání vody a tím i vzniku námrazy.

Speciální ochrany: Topné panely a tepelné pásky

Pro zvláště zasněžené oblasti nebo střechy, které jsou zvláště ohroženy mrazem, jsou nyní k dispozici také možnosti pro vytápění střešních ploch nebo žlabů. Ty lze realizovat jako plně automatické systémy, které automaticky začnou topit při nízkých teplotách a určitém stupni vlhkosti. Zda je to možné a nutné pro vaši střechu, je nejlepší probrat s odborníkem.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více