Sdílet

Pultová střecha a vše, co byste o ní měli vědět

Rady
Pultová střecha a vše, co byste o ní měli vědět

Pultové střechy jsou v moderní architektuře stále oblíbenějším konstrukčním řešením. Nabízejí zajímavou kombinaci výhod, atraktivní vzhled a dobře se hodí pro plechové střešní krytiny. Jaká jsou specifika pultové střechy, jak ji poznáte a co byste o ní měli vědět?

Základním znakem pultové střechy je jediná šikmá rovina střešního pláště, jejíž hlavní funkcí je odvádět dešťovou vodu. Na první pohled se může zdát, že pultová střecha je kompromisem mezi plochou a sedlovou střechou. Plochou střechu si však se šikmou střechou rozhodně nespletete. Poznáte ji také podle sklonu, který se u šikmých střech obvykle pohybuje mezi 10 a 45 stupni.

Pultové střechy jsou vhodné pro různé stavby

Pultové střechy jsou vhodné pro různé stavby

Tento typ střechy je v současné době stále oblíbenější, i když na předních příčkách oblíbenosti se pultové střechy zatím rozhodně neumisťují. V každém případě jde o velmi zajímavou volbu, přičemž nelze opomenout, že jde o levné a materiálově i konstrukčně poměrně jednoduché řešení. Své uplatnění nachází především u rodinných domů s moderní architekturou a řadové domy s pultovou střechou dnes nejsou výjimkou.

Kdy zvolit pultovou střechu?

Před více než 15 lety byly pultové střechy na rodinných domech spíše výjimkou. Trendy se však mění a tyto střechy jsou stále žádanější. Při rozhodování, zda dát přednost pultové střeše, je třeba zvážit řadu faktorů. V první řadě je důležité, zda se pultová střecha vůbec hodí do prostředí, ve kterém se váš dům bude nacházet. Tyto střechy totiž nejsou vhodné všude, zejména v oblastech se starými venkovskými domy.

Abychom vám usnadnili rozhodování při výběru pultové střechy, připravili jsme pro vás přehled jejich největších výhod. Podíváme se také na konstrukční aspekty šikmých střech a možnosti výběru nejvhodnější střešní krytiny.

Největší výhody pultové střechy

Nejčastěji se pultové střechy vyskytují na nízkoenergetických domech, a to není vůbec náhoda. Díky své konstrukci pultová střecha účinně zabraňuje tepelným ztrátám, čímž pomáhá snižovat náklady na energie.

Pultové střechy si získávají oblibu také díky své cenové dostupnosti. V porovnání s ostatními střechami patří k těm nejlevnějším na stavbu i krytinu. K silným stránkám pultových střech tak bezesporu patří snadná výstavba a rychlost, s jakou lze tento typ střechy realizovat. Ušetříte tak nejen na materiálu, ale i na práci.

Konstrukce pultové střechy

Pultové střechy jsou vhodné nejen pro rodinné domy, ale také pro kůlny, garáže nebo chaty. Samozřejmě je vždy nutné dobře promyslet, jakým směrem bude střecha orientována, a tomu přizpůsobit celou konstrukci. Ideální může být například orientovat střechu na návětrnou stranu a část se zvýšenou fasádou plně obnažit na straně, ze které svítí slunce nejdéle.

Pultová střecha může být konstruována různými způsoby v závislosti na konkrétní stavbě. Velkou výhodou je, že pultová střecha nepotřebuje vždy krov a ve srovnání například s plochou střechou je odolnější vůči vodě a nevyžaduje nákladnou izolaci.

V praxi se u pultových střech nejčastěji využívá možnost kladení na dřevěné trámy obdélníkového průřezu. Před stavbou si však dobře promyslete sklon střechy a orientaci střechy, ke které bude orientována. Zvažte také možnost větrání nebo použití izolace nad krokvemi, která zabraňuje vzniku tepelných mostů.

Pultové střechy jsou vhodné pro nejrůznější stavby

Pultové střechy jsou vhodné pro nejrůznější stavby

 

Střešní krytina pro pultovou střechu

Pokud jste se již rozhodli pro pultovou střechu, nedílnou součástí procesu je výběr správné střešní krytiny. Ta by měla záviset nejen na vašem vkusu a očekáváních, ale také na sklonu střechy. Zatímco betonové a keramické střešní krytiny nejsou vzhledem k nízkému sklonu příliš vhodné, ostatních materiálů se bát nemusíte. Velmi častou volbou pro pultové střechy je plechová krytina, která je vhodná pro pultové střechy se sklonem 12 stupňů a více, trapézový plech od 8 stupňů a falcovaná krytina dokonce od 3 stupňů. Samozřejmě lze použít nejen trapézové plechy, ale i plechovou krytinu tvarem imitující například klasické tašky.

Symetra 15 je vhodná i pro pultové střechy.

Symetra 15 je vhodná i pro pultové střechy.

Pultové střechy jsou bezesporu zajímavou možností, jak se vyhnout nevýhodám typickým pro ploché střechy a zároveň ušetřit peníze.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více