Sdílet

Řezání střešního plechu – takto se to dělá správně

Rady
Řezání střešního plechu – takto se to dělá správně

Naše trapézové plechy pro váš projekt střechy jsou dodávány v požadovaném množství a obvykle se musí nařezat na míru pro montáž trapézových plechů. V našem montážním návodu pro plechové střešní tašky se věnujeme i řezání. Zde bychom rádi znovu podrobně vysvětlili, jak řezání funguje a co dalšího byste měli zvážit.

Neřežte úhlovou bruskou!

Ocelový plech byste nikdy neměli řezat řezací bruskou – známou také jako úhlová bruska nebo flex – protože teplo a odletující jiskry poškozují povrch. To poškozuje zinkovou vrstvu, což následně vede k tvorbě rzi. Pomocí Flex lze řezat pouze hliník. U střech z ocelového plechu a plechu musíte zvolit tzv. proces řezání za studena, při kterém nevzniká žádné teplo.

Řez plechu nůžkami na plech

Klempíři používají na malé plochy speciální nůžky na plech. Samozřejmě čím je materiál tlustší, tím hůře se prořezává. Nůžky musí svírat s okrajem listu úhel 90 stupňů a abyste vytvořili čistý řez, neměli byste je silně štípat, ale dělat malé zářezy. Tento mechanický typ řezání je vhodný pouze pro velmi malé plochy kvůli potřebné síle. Jednou z výhod je, že se plech nemusí při řezání fixovat nůžkami na plech.

Skládačkou odřízněte střešní plech

Jasná výhoda přímočaré pily: mnoho hobby řemeslníků je má stejně doma, s pilovým plátkem je lze snadno upgradovat na řezání trapézových plechů. Řezné čáry lze jednoduše vytáhnout a řezat volnou rukou.Za tímto účelem by měly být střešní panely umístěny rovně, menší kusy by měla být upevněna druhou osobou. Případně můžete pracovat i s vodicí lištou. Je však obtížné provádět dobré a čisté řezy bez mnoha zkušeností, protože trapézový plech nenabízí přímou oporu pro pilu. V každém případě je třeba střešní plechy po řezání zbavit třísek a případně zahladit hrany.

Střešní plech odřízněte elektrickým prostřihovačem

Nejprofesionálnějším řešením je řezání plechu elektrickým prostřihovačem nebo prostřihovačem. Jedná se o elektrické nůžky, u kterých jsou řezné hrany po střihu zataveny. I při řezání elektrickým prostřihovačem musí být listy umístěny rovně v dobré pracovní výšce. Poté označte řezy a začněte. Elektrický prostřihovač vytváří čisté řezy, příčné a podélné řezy jsou snadno možné. Zařízení jsou však o něco dražší na nákup a rychlost řezání je pomalejší než u přímočaré pily.

Co dalšího je třeba vzít v úvahu při řezání?

  • Vytyčte čáru řezu: Nejlepší je použít rovnou kolejnici nebo vodováhu k vyznačení čáry, abyste mohli řezat čistě. Pro jistotu také změřte celý list, abyste se ujistili, že jsou všechny okraje rovné.
  • Přesah: Při řezání na míru nezapomeňte na nutné překrytí střešních plechů!
  • Rukavice: Při práci na holých profilech vždy používejte rukavice – nebezpečí poranění pořezáním.
  • Následné zpracování: Odstraňte třísky z plechu, abyste zabránili vzniku rezavých skvrn. Řezné hrany utěsněte bezbarvým lakem nebo ještě lépe ochranou proti korozi. U nás najdete vše potřebné i návod pro správnou montáž trapézových plechů.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více