Sdílet

Vše, co potřebujete vědět o sněhových zábranách – od návrhu po výběr

Rady
Vše, co potřebujete vědět o sněhových zábranách – od návrhu po výběr

Má vaše šikmá střecha sněhové zábrany? Pokud ne, možná ani nevíte, jak moc riskujete. Zjistěte, proč jsou sněhové zábrany na střeše tak důležité, jaká rizika hrozí při hromadění sněhu na střeše a jak tento bezpečnostní prvek na střechu umístit. Protože právě v zimě si vaše střecha zaslouží více pozornosti než kdy jindy, bez ohledu na to, jakou má střešní krytinu.

Vyplatí se investovat do sněhových zábran na střechu?

Bez ohledu na umístění v České republice není třeba nic podceňovat. Navíc nemusí ze střechy padat tolik sněhu, aby to bylo nebezpečné. Proto nedoporučujeme spokojit se s myšlenkou, že ve vaší oblasti sněží jen výjimečně, a tak sněhové zábrany na střeše nejsou vůbec potřeba.

V tuto chvíli se již dostáváme k rizikům, která vyplývají ze sněhu přirozeně padajícího na střešní krytinu. Sníh na střeše se stává obzvláště nebezpečným, pokud se začne pohybovat. Je třeba si uvědomit, že masa sněhu a ledu na střeše může klidně vážit více než 200 kg. Taková hmota může snadno způsobit smrtelné následky pro procházející chodce nebo značné materiální škody, například pokud se sníh sesune ze střechy na vaše auto. Při navrhování a instalaci sněhových zábran na střechu byste měli mít tato rizika na paměti. Nejsou však zdaleka jediná, protože těžká masa sněhu představuje velkou zátěž i pro samotnou střechu.

Nahromaděný sníh může být pro střechu velkou zátěží.

Nahromaděný sníh může být pro střechu velkou zátěží.

Vrstva sněhu na střeše představuje několik rizik

Běžná sněhová nadílka pravděpodobně nezpůsobí žádné vážné problémy na žádné střeše. Pokud však napadne více sněhu, než je obvyklé, představuje několikacentimetrová vrstva sněhu pro střechu značný problém. Zimní počasí, a tedy i sníh, odhalí vše, co bylo při montáži střechy zanedbáno. Kvalitu střechy sníh jistě prověří, ale i ta nejlepší střecha si zaslouží odpovídající ochranu v podobě sněhových zábran.

Škody na střeše nezpůsobuje tak často samotná masa sněhu, ale spíše když se dá do pohybu. V tomto ohledu je kritické právě tání po vydatném sněžení. Velká masa sjíždějící ze šikmé střechy je nebezpečná nejen pro osoby pod okrajem střechy, ale i pro střechu samotnou. Sjíždějící sníh s sebou často strhne i okapový okraj. Sněhové závěje také často způsobují problémy pro střešní okna, zejména pokud není kvalitní oplechování.

Z výše uvedených důvodů si vaše střecha zaslouží sněhový zachytávač a nemá cenu příliš spoléhat na to, že v dané lokalitě je silné sněžení spíše výjimečné. Hlavním úkolem sněhových zachytávačů je zachytit masu sněhu a zabránit jejímu uvolnění a sklouznutí ze střechy. V ideálním případě sněhové zábrany zachytí masu sněhu, zabrání jejímu náhlému uvolnění a zachycený sníh začne postupně tát, aniž by ohrozil samotnou střechu nebo její bezprostřední okolí.

Trubkové sněhové zábrany

Trubkové sněhové zábrany

Jak navrhnout a instalovat sněhové zábrany na střechu?

Aby střešní sněhové zachytávače skutečně přinesly očekávané výhody, je velmi důležité jejich rozmístění a správná instalace. Záleží na tom, kde jsou sněhové zábrany umístěny, jaký mají tvar a jak jsou namontovány. Plechové střechy mají ve většině případů hladký povrch, který vytváří ideální podmínky pro skluz sněhu, a proto se instalace sněhových zábran na kovové střechy vždy důrazně doporučuje. Dobrou zprávou je, že se nejedná o nic složitého ani příliš nákladného. Jak je to tedy se sněhovými zábranami pro profilované a vlnité plechové střechy?

Pro šikmé plechové střechy vždy doporučujeme trubkové sněhové zábrany, které jsou nejen účinné, ale také estetické. Obvykle se skládají ze dvou trubek o tloušťce několika milimetrů, které jsou ukotveny společně s nosníky do laťování a plechové krytiny. Samozřejmě v zájmu zachování životnosti samotné krytiny doporučujeme použít montážní materiál k tomu určený – nemělo by tedy chybět vhodné nářadí, ale například i šrouby s těsnicími podložkami.

Sněhové zábrany - detail kotvení

Sněhové zábrany – detail kotvení

V případě falcované střešní krytiny je instalace sněhových zábran o něco jednodušší. Do krytiny není třeba vrtat, ale držáky trubek se instalují přímo na krytinu. To vám ušetří čas a námahu; koneckonců vlnitá střešní krytina je velmi častou volbou v horských oblastech se silnými sněhovými srážkami a sněhové zábrany k tomuto typu krytiny patří.

Návrh a instalaci sněhových zábran na střechu nedoporučujeme, pokud nemáte předchozí zkušenosti. Především je důležité správné rozmístění; zábrany nemusí být vždy po celém obvodu střechy, ale často se stává, že počet sněhových zábran je jednoduše nedostatečný, čímž celé bezpečnostní opatření ztrácí smysl. Součástí návrhu by měl být i přesný počet a umístění kotevních úchytů.

Správně navržené a instalované sněhové zábrany na střeše jsou zárukou, že střecha bude bezpečná pro vaše okolí a nebude ohrožena prvky okapového systému. Je třeba také poznamenat, že pokud se vaše střecha svažuje na obecní komunikaci, ať už silnici nebo chodník, je instalace sněhových zábran na střeše nutností.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více