Sdílet

Zatížení střechy sněhem: kolik sněhu střecha unese?

Rady
Zatížení střechy sněhem: kolik sněhu střecha unese?

V České republice se při výstavbě jakékoli stavby musí do statických výpočtů zahrnout předpokládané zatížení sněhem. Zatížení sněhem je normalizovaná mezní hodnota udávající maximální hmotnost, která může působit na střechu o ploše jednoho metru čtverečního (v N/m2), aby nebyla ohrožena nosnost střechy. Pokud není střešní konstrukce správně navržena na maximální přípustné zatížení sněhem, může to v extrémních případech vést ke zřícení střechy.

Zóny zatížení sněhem v České republice

V České republice se výpočet této hodnoty zatížení sněhem řídí normou STN EN 1991-1-3. Kolik sněhu musí střecha unést, závisí na regionu, poloze a sklonu střechy. V závislosti na situaci musí střechy v České republice vydržet zatížení sněhem od 84 kg do 1 080 kg na metr čtvereční.

Přehled zón zatížení sněhem naleznete zde:

Mapa zatížení sněhem

Zatížení sněhem závisí také na druhu sněhu

Tloušťka sněhové pokrývky na střeše nevypovídá nic o její hmotnosti. Metr krychlový sypkého suchého prachového sněhu může vážit „jen“ 40 kg, zatímco mokrý starý sníh může klidně vážit až 500 kg. Vrstva ledu na střeše je ještě těžší.

Sklon střechy

Při výpočtu skutečného zatížení sněhem hraje roli také sklon střechy. Protože plošné zatížení působí vždy kolmo na základní plochu, jsou zejména ploché střechy omezeny ve své únosnosti. Na druhou stranu ze sklonu střechy 60° lze předpokládat, že i silnější vrstva sněhu bude sklouzávat.

V důsledku extrémních povětrnostních jevů, které jsou v posledních letech stále častější, se také může stát, že množství skutečně napadlého sněhu překročí očekávání a způsobí nadměrné zatížení střechy. V takovém případě bude nutné střechu od sněhu ručně očistit. Ne vždy se však jedná o bezpečnou činnost, a proto by si majitelé domů měli objednat profesionální úklidovou službu nebo kontaktovat místní hasiče.

Výpočet zatížení sněhem

Vzhledem k tomu, že maximální zatížení sněhem, které musí střecha snést, se vypočítává v závislosti na zóně zatížení sněhem, nadmořské výšce, sklonu střechy atd. je vzorec poměrně složitý. Pomoci vám mohou různé kalkulačky sněhového zatížení na internetu.

Zeptejte se našich pracovníků, jakou tloušťku materiálu by měly mít profily vaší plechové střechy, aby zvládly zatížení sněhem.

Předcházejte „lavinám“ z vaší střechy

Abyste zabránili pádu lavin ze střechy, tj. náhlému sesouvání sněhových desek ze střechy, je nezbytný systém zadržování sněhu na střeše.

Sněhové rozrážeče jsou formou zachycovače sněhu, který zabraňuje sesouvání sněhových mas ze střechy. Sněhové rozrážeče Maslen jsou určené pro plechové střechy konstruované z našich trapézových plechů a profilů střešních tašek a stejně jako sněhové zábrany jsou součástí jednoduchého, ale účinného systému pro zachycení sněhu na střeše.

V závislosti na sněhové ploše je třeba dodržovat montážní pokyny s ohledem na počet kusů a vyrovnání. V oblastech s častým sněžením je třeba kromě sněhových rozrážečů na střeše zvážit také pečlivé rozmístění sněhových zábran.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více