Sdílet

Správná montáž plechové střechy: klíč k dlouhé životnosti a bezproblémovému užívání

Rady
Správná montáž plechové střechy: klíč k dlouhé životnosti a bezproblémovému užívání

Plechová střešní krytina je díky svým vlastnostem stále oblíbenější volbou. Nízká hmotnost, široká škála různých provedení a dlouhá životnost jsou jen některé z výhod, které kovová střešní krytina nabízí. Aby vám však plechová střecha sloužila bez problémů několik desítek let, je nesmírně důležité dbát na správnou montáž.

Plechové střešní krytiny si získávají stále více příznivců a dnes je můžeme vidět na různých stavbách. Od malých přístřešků přes rodinné domy až po velké výrobní haly. Díky své variabilitě lze plechové krytiny použít prakticky na každém typu stavby. Přestože v minulosti panovalo o plechových střechách několik mýtů, dnes je tento typ střechy velmi silným konkurentem tradičních materiálů, jako jsou například hliněné tašky.

Kvalita plechové střešní krytiny je do značné míry závislá na kvalitě její povrchové úpravy. Dostatečně silná a precizně nanesená vrstva zinku je pro dlouhou životnost takové krytiny nezbytná. Neméně důležité jsou i další ochranné nátěry, které zaručují barevnou stálost a odolnost plechové střechy vůči vnějším vlivům.

Montáž plechové střechy

Montáž plechové střechy

Stejně jako u jiných střešních krytin i zde platí určité specifické zásady, které je třeba při montáži dodržovat. Přestože montáž kovové střešní krytiny nelze označit za příliš složitou, její přesnost a kvalita přímo ovlivňují funkčnost a životnost střechy. Zaměřili jsme se proto na způsob montáže plechových střech v případě rodinného domu. Dozvíte se tedy, jak správně namontovat kovovou střechu a také čeho se při montáži kovové střechy určitě vyvarovat.

Nezanedbávejte hned na začátku přípravné práce

Před zahájením vlastní montáže kovové střechy je třeba důkladně zkontrolovat stav krovu a jeho jednotlivých prvků. To platí zejména v případě renovací; případné poškozené prvky krovu je třeba vyměnit a v případě potřeby krov vyztužit.

Instalace izolace

Pokud je krov zkontrolován a je v pořádku, následuje instalace kontaktní vysokodifuzní fólie. Na rozdíl od hydroizolačních fólií, které se používají především na plochých střechách, se difuzní fólie používají k zajištění řízeného průchodu vzduchu a vlhkosti střechou, tj. k tomu, aby střecha „dýchala“. Vysoce difúzní fólie se obvykle montuje na krokve nebo dřevěné bednění pomocí speciálních hřebíků. Je také zajištěna kontralatěmi, které jsou nabity podél krokví, a speciální páskou pod kontralatěmi, která izoluje spoje hřebíků.

Montáž plechové krytiny na střechu s větší plochou

Montáž plechové krytiny na střechu s větší plochou

Montáž střešních lat, kontralatí a okapového systému

Po instalaci izolace se můžeme pustit do vytváření nosného podkladu pro plechovou krytinu. Postup montáže si ukážeme na dvouplášťové střeše. V tomto případě jsou latě montovány ve dvou rovinách. Kontralatě jsou ukotveny v ose krokví a latě jsou k nim připevněny ve vodorovném směru. Tímto způsobem vzniká dvouplášťová střecha, která může účinně omezit přehřívání podkroví. Po montáži tkanin a kontralatí je třeba věnovat čas montáži oplechování, a to od závětrné latě pod střešní krytinu, oplechování, stejně jako okapového oplechování a okapů.

Povrchová úprava dřeva

Před vlastní montáží plechové krytiny pečlivě zvažte nutnost povrchové úpravy dřeva. Neošetřené dřevo je mnohem náchylnější k napadení dřevokaznými houbami, hmyzem a hnilobou. Ošetření dřeva na střeše nebo dokonce doma na dvoře samozřejmě není nejšťastnějším řešením. V současné době se dřevo na přibližně 95 % střech moří přímo na pile, která často dřevo nestříká, ale ukládá ho přímo z mořicích van, čímž je samotné moření účinnější.

Montáž plechové střešní krytiny

V této fázi se dostáváme k úkonům, které je třeba provádět pečlivě a s maximální precizností. Velmi důležité je ukotvení plechové střešní krytiny. Právě tento krok snad nejvíce ovlivňuje následnou kvalitu plechové střechy. Správné ukotvení je také nezbytné pro to, aby střecha měla potřebné izolační vlastnosti a odolnost proti silnému větru. Se správně ukotvenou plechovou střechou se nemusíte obávat žádných bouřek.

Kotvení kovové střešní krytiny

Při instalaci kovové střešní krytiny dbejte na výběr kotevního materiálu a dodržujte pokyny výrobce krytiny. Obecně však platí, že upevňovací šrouby by měly být dostatečně dlouhé, kvalitní a vždy upevněné kolmo ke střešnímu plechu. Nezbytností je také použití gumové podložky EPDM.

Při zanedbání výše uvedených pravidel hrozí, že podložka nebude plnit svou těsnicí funkci a pod krytinu bude zatékat voda. Nesprávným přišroubováním může snadno dojít k poškození povrchové úpravy střešní krytiny a střecha bude následně v těchto místech korodovat.

Montáž plechové střešní krytiny

Montáž plechové střešní krytiny

Řezání plechové střešní krytiny

Při montáži se nevyhnete nutnosti řezat nebo stříhat jednotlivé prvky kovové střešní krytiny. K tomuto účelu je nutné použít speciální nůžky (nůžky na plech) nebo nástavec k vrtačce na stříhání plechu. Řez musí být proveden co nejpřesněji, aby nedošlo k deformaci materiálu a poškození ochranných vrstev. Dbejte na to, abyste k řezání nepoužívali úhlovou rotační brusku nebo jiné elektrické kotoučové nářadí, které nenávratně poškodí střešní plech oddělením úlomků zatavených do ochranných vrstev, a tím zničí povrchovou úpravu.

Je třeba dodat, že po provedení řezu je třeba okraje důkladně očistit a povrchově upravit podle pokynů výrobce střešní krytiny.

Při montáži věnujte pozornost detailům

Při samotné pokládce a montáži plechové střechy je třeba věnovat pozornost opravdu každému detailu. Dokonce i na to, co máte na sobě a v čem. Různé zipy, nečistoty na oděvu nebo botách mohou snadno způsobit poškrábání povrchu a tím narušit ochrannou vrstvu krytiny. Opatrnost je proto rozhodně na místě. Pokud již k poškození došlo, nezoufejte, danou plochu je třeba natřít ochranným lakem v barvě krytiny, ideálně od samotného výrobce krytiny.

Montáž střešních doplňků

V tomto okamžiku se dostáváme takříkajíc do závěrečné fáze. V mnoha případech je vhodné plechovou střechu doplnit dalšími doplňky, a to v závislosti na tom, kde se budova nachází, jaký je sklon střechy apod. Nejčastěji se jedná o sněhové zábrany, které jsou nezbytným doplňkem zejména u budov ve vyšších nadmořských výškách. Sněhové zábrany jsou praktickým a bezpečnostním doplňkem, který se montuje pomocí speciálních gumových šroubů.

Nezapomeňte na výběr a montáž střešních doplňků

Nezapomeňte na výběr a montáž střešních doplňků

Instalace sněhových zábran by měla být pro majitele budov, jejichž sklon střechy směřuje do ulice nebo na veřejnou komunikaci, jakousi povinností, neboť právě majitel nese odpovědnost za případné způsobené škody. Umístění nebo počet zábran byste však měli nechat na odbornících, protože ty se liší v závislosti na množství srážek, sklonu střechy, materiálu a také formátu střešní krytiny.

Správně instalovaná plechová střecha se vám odvděčí desítkami let bezproblémového užívání bez jakýchkoli kompromisů. Pokud jste se pro kovovou střešní krytinu ještě definitivně nerozhodli, přečtěte si náš článek 5 důvodů, proč se kovová střešní krytina bude hodit pro vaši stavbu.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více