Sdílet

Jaké je správné laťování pod trapézovým plechem?

Rady
Jaké je správné laťování pod trapézovým plechem?

Trapézové plechy nacházejí uplatnění nejen jako střešní krytina, ale také pro stavbu různých objektů nebo zakrytí fasád. Jedná se tedy o velmi oblíbený výrobek, který lze zvolit v různých tvarech. Zaměřili jsme se na správnou techniku laťování pod trapézové plechy, díky které se budete moci spolehnout na dlouhou životnost střechy a její maximální funkčnost.

Jak trapézové plechy rozlišujeme?

Z hlediska použití jsou trapézové plechy vhodné jako střešní krytina, ale také pro stavbu různých budov. Používají se pro jednodušší konstrukce, ať už v průmyslovém nebo domácím prostředí.

Podle toho, pro jaké použití je trapézový plech primárně určen, je lze od sebe odlišit výškou a tvarováním vlny. Zatímco profily s nízkou výškou vlny jsou vhodnější jako fasádní plechy, profily s výškou vlny kolem 35-40 mm jsou ideální pro zastřešení budov. Profily s výškou vlny nad 80 mm jsou ideální pro stavbu budov a lze je použít i jako nosné prvky.

Velkou výhodou trapézových plechů obecně je jejich univerzálnost. Vyrábějí se na speciálním profilovacím stroji a délka plechových pásů není v podstatě nijak omezena. Čím delší je však plech, tím větší opatrnosti je třeba při manipulaci s ním dbát a nesmíme zapomínat na tepelnou roztažnost. Dodejme, že životnost trapézového plechu je ovlivněna nejen kvalitou ocelového plechu jako vstupního materiálu, ale také tloušťkou a přesností povrchové úpravy.

I u jednoplášťových střech by měla být použita antikondenzační fólie.

I u jednoplášťových střech by měla být použita antikondenzační fólie.

Použití trapézového plechu jako střešní krytiny

Hlavními výhodami použití trapézových plechů jako střešní krytiny jsou jejich nízká hmotnost, přijatelná cena a poměrně snadná montáž. Při výběru vhodného trapézového plechu doporučujeme zohlednit typ zastřešované budovy, povětrnostní podmínky a sklon střechy. Důležité je také zvážit, jak bude zastřešený objekt využíván.

S trapézovými plechy lze velmi snadno vytvořit například jednoplášťovou střechu, která je vhodným řešením pro sklady a haly. I u tohoto jednoduchého typu střechy je však nutné počítat se vznikem kondenzace na spodní straně střešní krytiny. Proto rozhodně doporučujeme použití antikondenzační fólie.

Laťování je důležité také při rozsáhlých rekonstrukcích střech

Laťování je důležité také při rozsáhlých rekonstrukcích střech

Správný způsob laťování pod trapézovým plechem

Trapézové plechy se velmi často používají k vytvoření dvouplášťové střechy, což je vhodné řešení, pokud potřebujete dodatečně izolovat půdní prostory. Dvouplášťová střecha vyžaduje podrobnější plánování a pečlivou přípravu, což následnou montáž nejen usnadní, ale také urychlí.

Prvním krokem před montáží je kontrola rovinnosti krovů a rozponu laťování. To je třeba upravit podle pokynů výrobce plechů a podle konkrétního projektu, který musí specifikovat rozteče a rozměry laťování.

Stejně jako u jednoplášťových střech je třeba počítat s kondenzací vzdušné vlhkosti, proto je žádoucí použít pojistnou hydroizolaci. Pokud plánujete střechu izolovat, je použití difuzní fólie nezbytné. Samotná fólie pak musí být přibita ke krokvím kontralatěmi podél krokví tak, aby nad difuzní fólií vznikla dostatečná mezera zajišťující odvětrání střechy. Teprve poté můžete přibít střešní latě.

Pokud konkrétní trapézový plech nevyžaduje plné oplechování (většina trapézových plechů to nevyžaduje), můžete začít s montáží střešních doplňků. Po tomto kroku již nic nebrání pokládce jednotlivých trapézových plechů, které se následně připevní ke střešním latím pomocí speciálních šroubů. Po instalaci plechů a hřebenových tašek stačí podle potřeby namontovat příslušenství; v praxi se nejčastěji jedná o závětrné lišty nebo sněhové zábrany.

Závěrem lze říci, že správné laťování pod trapézové plechy podle pokynů výrobce a s ohledem na specifika stavby zajistí mimořádnou spolehlivost a maximální životnost střechy bez hromadění vlhkosti, zatékání a dalších negativních jevů.

Získejte cenovou nabídku do 24h.

Rádi Vám poradíme se správným výběrem krytiny. Jsme tu pro Vás.

Mohlo by vás zajímat

Životnost plechové střešní krytiny

Životnost plechové střešní krytiny

Rady

Při výběru střešní krytiny padají nejčastěji otázky na životnost materiálu, tedy na životnost celé střechy. V následujících řádcích doplněných infografikou se vám pokusíme přiblížit fakta ohledně p...

17. května 2021

Číst více
5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

5 nejčastějších důvodů zatékání přes střechu a jak se jim vyhnout

Rady

Zatékání přes střechu může mnohým připomínat výjevy z noční můry. Opakující se problémy, jejichž příčinu se nedaří odhalit a nákladné odstraňování následků zatékání mohou pořádně ukrojit z rodinnéh...

21. května 2021

Číst více
Využití plechových střešních krytin

Využití plechových střešních krytin

Rady

Zjistěte, kde všude plechové střešní krytiny nacházejí své uplatnění. Připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, díky které nejenže poznáte naše plechové střechy, ale zjistíte, pro jaký typ st...

21. května 2021

Číst více
Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Povrchová úprava plechové střechy – jaké jsou možnosti při jejím výběru?

Rady

Střešní krytina je jedna z částí domu, na kterou byste bezpochyby měli při jejím výběru klást ty nejvyšší nároky. Je to tak z jednoduchého důvodu. Střecha během celé své životnosti musí odolávat i ...

24. června 2021

Číst více